Taraftarın yüzde 43’ü Milli Takım’ın itibar kaybettiğini düşünüyor…

Euro 2016 Finalleri kampında yaşanan sevimsiz pirim tartışmaları, sahada yuhalanan milli oyuncular, teknik ekip, futbolcu, yönetici ve ailelerine yönelik çirkin saldırılar…  Ve elbette gelmek bilmeyen sportif başarı! Kabus gibi bir Avrupa Kupası Finalleri geride kalırken Türk futbolunun itibarı da tartışmaların merkezine oturdu. Tam da bu tartışmalar üzerine konuyu Ağustos sayısında kapağına taşıyan Marketing Türkiye Dergisi “Türk Futbolu İtibar Araştırması”nı yayınladı.  Marketing Türkiye için DORinsight’ın gerçekleştirdiği araştırmaya katılanların yüzde 43’ü Milli Takım’ın kan kaybettiğini belirtirken yüzde 40,4’ü “Türk Futbol Federasyonu”nu itibarlı bulmadığını ifade ediyor.

Peki, Türk futbolunun itibarı hangi noktada? Sektörün en itibarlı futbolcu, teknik direktör, kulüp ve medya kuruluşları hangileri? İşte yanıtlar…

En İtibarlı Yorumcu Rıdvan Dilmen

EN ITIBARLI YORUMCU RIDVAN DILMEN

DORinsight tarafından gerçekleştirilen Türk Futbolu İtibar Araştırması’na göre “Türkiye’deki en itibarlı yorumcu kim­dir?” sorusuna katılımcıların yüzde 29,8’i Rıdvan Dilmen cevabını veriyor. Onu Erman Toroğlu (yüzde 14,4) ve Ahmet Çakar (yüzde 12,8) takip ediyor.

Galatasaray bir adım önde

EZELI REKABETTE FARK AÇILDI

Araştırmanın takım sıralamasında dört büyükler ön plana çıkıyor. İlk sırayı yüzde 38,8 ile Galatasaray alırken sıralamayı yüzde 28,6 ile Fenerbahçe, 27,2 ile Beşiktaş ve yüzde 3,8 ile Trabzonspor takip ediyor.

Her şeye rağmen Arda Turan’ın yeri ayrı…

Arda

Türk Futbolu İtibar Araştırması’na göre Türk futbolunun en itibarlı futbolcusu yüzde 39,2 ile Arda Turan. Onu takip eden Volkan Demirel’in oranı yüzde 10,4 olurken Gökhan Gönül (yüzde 9), Mehmet Topal (yüzde 8,2) ve Hakan Çalhanoğlu (yüzde 6,6) listenin diğer isimlerini oluşturuyor.

İmparator zirvede Şenol Güneş takipte…

imparator ilk sırada

Araştırmada en itibarlı teknik direktör sorusuna yüzde 32,4 ile Fatih Terim cevabı verilirken sıralamayı yüzde 31,8 ile Şenol Güneş, 12,4 ile Aykut Kocaman takip ediyor.

Cüneyt Çakır rakip tanımıyor…

CÜNEYT ÇAKIR AÇIK ARA FARKLA ZİRVEDE

Uluslararası arenadaki başarılarıyla Cüneyt Çakır, katılımcıların yüzde 59,2’sine göre en güvenilir hakem konumunda. Listenin diğer hakemlerini ise sırasıyla Fırat Aydınus (yüzde 10,6), Mete Kalkavan (yüzde 5,6) ve Deniz Ateş Bitnel (yüzde 4,8) oluşturuyor.

Katılımcılar TFF’ye Güvenmiyor

KATILIMCILAR TFF'YE GÜVENMIYOR

Yapılan araştırmada “Türk Futbol Federasyonu’nun itibarlı buluyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 40,4’ü itibarlı bulmadığını belirtirken, yüzde 31,8’i itibarlı bulduğunu söylüyor. Yüzde 27,8’i ise federasyonun itibarını nötr buluyor.

18 Yıllık Tecrübe

18 YILLIK TECRÜBE

Araştırmaya katılanlar Türkiye’deki en itibarlı kulüp başkanının Aziz Yıldırım (yüzde 40,4) olduğunu düşünüyor. Sıralamayı oluşturan diğer isimler ise şöyle: Fikret Orman (yüzde 33,6), Dursun Aydın Özbek (yüzde 10,4) ve Muharrem Usta (yüzde 10)

Milli Takım Kan Kaybetmiş

MILLI TAKIM KAN KAYBEDIYOR

Son zamanlardaki puan kayıpları ve başarısızlıklar Milli Takım’ın itibarını zedelemiş görünüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 43’ü Milli Takım’ın itibar kaybettiğini düşünürken, katılımcıların yüzde 32,2’si hâlâ Milli Takım’a güvendiğini dile getiriyor. Yüzde 24,8’i ise takımın itibarı konusunda tarafsızlığını koruyor.

Araştırmanın Metodolojisi

➞ Çalışma DORinsight tarafından 13-15 Temmuz tarihleri arasında online olarak gerçekleştirildi.

➞ Araştırmaya Türkiye temsili, A, B, C1, C2, D ve E sosyo-ekonomik segmente mensup 500 kişi katıldı.

➞ Araştırma kapsamında, katılımcılara Türk futbolundaki en itibarlı futbolcu, yorumcu, teknik direktör, hakem, kulüp başkanı spor mecrası ve takımı sorulurken Türkiye Futbol Federasyonu ve Türk Milli Takımı’nın itibar değeri de masaya yatırıldı.

Ayrıntılar Marketing Türkiye Ağustos sayısında…

İLGİLİ HABERLER