Taahhütlü sözleşmeler istenildiği an cezasız iptal edilebilecek!

Mayıs ayında yürürlüğe giren “Abone Sözleşmeleri Yönetmeliği” gereğince, tüketiciler yaptıkları taahhütlü sözleşmeleri istedikleri an ceza ödemeksizin iptal edebilecekler. Uzmanlar yeni yönetmeliği, tüketicilerin ekonomik çıkarlarının göz önünde bulundurulduğu bir düzenleme olarak nitelendirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Ocak ayında Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelik hakkında bilgiler veren Avukat Cevat Kazma, tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunduğu bir yönetmelik düzenlendiğini ifade etti.

Yönetmelik çıkmadan önce, taahhütlü sözleşme yapılan firmaların tüketiciler karşısında güçlü konumda olduğunu belirten Av. Cevat Kazma, hizmet almayı durdurmak isteyen tüketicilerden fahiş ceza tutarları istendiğini hatırlattı. Yeni yönetmelikle birlikte sadece taahhüt kapsamında tüketiciye sunulan indirim tutarının, cihaz bedelinin tahsil edilebileceğini söyledi.

Ayrıca tüketici, sözleşmesinin feshini istediğinde hizmet veren firma hiç bir gerekçe aramayacak.
 
İndirimleri de talep edemeyebilir!

Adres değişikliği gibi durumlarda, tüketici aynı hizmeti aynı nitelikte yeni adresinde de alabilmeli diyen Av. Cevat Kazma, “Eğer firma, yeni adreste aynı kalitede hizmet sunulamıyorsa tüketicinin koşulsuz iptal etme hakkı doğar. Bu durumlarda firmalar tüketiciye daha öncesinde sunmuş olduğu indirimi de talep edemez” dedi.
 
Kapsam oldukça geniş!

Av. Cevat Kazma, taahhütlü sözleşmelerin sadece telekomünikasyon ve dijital yayın hizmeti veren firmaları kapsamadığını, aidat ödenerek üye olunan spor salonları gibi hizmet sunan yapıların da bu kapsamda değerlendirileceğinin altını çizdi.

Bu ifadesini bir örnekle açıklayan Av. Cevat Kazma, “Spor salonlarının çoğu yıllık abonelik esası ile çalışıyor. Ancak özellikle yaz dönemlerinde kimse kapalı alanlarda spor yapmak istemiyor. Bu dönemlerde tüketici sözleşmesini dondurabilir, isterse feshedebilir. Tüketiciler bu gibi durumlarda hiç bir ceza ödemeyeceği gibi, aldığı hizmet süresinden fazla ödeme yaptı ise onun da iadesini alabilir” dedi.

İLGİLİ HABERLER