Sokak lezzetleri online sipariş rekoru kırıyor: Favori Nohutlu pilav…

Özellikle son yıllarda gurmelerin, dünya çapında aşçıların ve medyanın da ilgisiyle sokak lezzetlerine olan rağbet arttı. Türkiye’de sokak lezzetleri denildi mi ilk akla gelenlerden midye, kokoreç, nohutlu pilav ve Şam tatlısının tercih edilme oranı Yemeksepeti tarafından araştırıldı. Kullanıcılara sorularak belirlenen bu 4 önemli sokak lezzeti Yemeksepeti’nin raporuna göre online sipariş oranını 3 kat artırdı. Araştırmadan dikkat çekici bir veri var; Sokak lezzetleri en çok Pazartesi günleri sipariş ediliyor.

Favori sokak lezzeti Nohutlu pilav

Midyeden kokoreçe, nohutlu pilavdan Şam tatlısına, balık ekmekten ıslak hamburgere kadar sokakta her şeyi bulmak mümkün. Bugünlerde ise bu sokak lezzetlerine online sipariş talebi oldukça artmış durumda. Araştırmaya göre internette online nohutlu pilav son üç yılda sipariş edilme oranını son 3 yılda yaklaşık 4 kat artırarak en fazla sipariş artışına sahip sokak lezzetli oldu.

1543301153_shutterstock_1060604969

1 milyon midye dolma siparişi

Sokak lezzetleri denince hiç şüphesiz akla gelen en popüler lezzet midye dolma. “Bir oturuşta kaç tane yiyeceksin” iddialarının baş kahramanı olan midye dolmanın araştırma sonucuna göre son 3 yılda sipariş edilme rakamı 1 milyona ulaşmış durumda. Yani son üç yılda midye dolma siparişi üç kat arttı.

Geç saatlerin yıldızı kokoreç

 Genelde gece acıkınca daha çok tercih edilen sokak yemeklerinden olan kokoreç ise araştırmaya göre en çok gece 12’de sipariş ediliyor. Kokoreçin ise son üç yıla göre sipariş oranı 2,5 kat yükseldi.

Kentin vazgeçilmez sokak tatlısı “Şam”

Şerbetli bir sokak tatlısı olan Şambaba veya Şam tatlısı, üstüne fıstık koyarak tüketilebilen, tarçın ya da arasına kaymak sürülerek tatlandırılan bir sokak lezzeti. Yemeksepeti’nin araştırmasına göre geçen yıla oranla Şam tatlısı siparişlerinde yüzde 58’lik yüksek bir artış yaşandı.

Pazartesi sendromunun ilacı sokak lezzetleri

Verilere göre, sokak lezzetleri en çok akşam saatlerinde tüketiliyor. Siparişlerin en üst seviyeye ulaştığı saat ise 19.00. En fazla sipariş veren yaş 30, en çok sipariş verilen gün ise pazartesi oldu.

Sokak lezzetlerini en çok seven iller

Sokak yemeklerine talebin artmasıyla birlikte pek çok restoran da bu lezzetleri menülerine dahil etmeye başladı. Sokak lezzetlerini en çok satan restoranların bulunduğu iller İstanbul, Ankara ve İzmir. Bu üç büyük ilin dışında sokak lezzetlerini satan restoranların yoğun olduğu diğer iller ise sırasıyla Antalya, Bursa, Denizli, Kocaeli ve Konya oldu.

Mussels with herbs in a bowl with lemon and French fries on a white wooden board. Seafood. Food at the shore of the French Sea. Dark background

Mussels with herbs in a bowl with lemon and French fries on a white wooden board. Seafood. Food at the shore of the French Sea. Dark background

İLGİLİ HABERLER