Şöhretlerini oynadıkları reklam filmlerinin ardından elde etmiş 10 ünlü

 

Liste: Duygu Su Ocakoğlu                  duygusu@marketingturkiye.com

Her ünlünün, özellikle televizyon ve sinema sektörünün önde gelenlerinin bir çıkış noktası vardır. Bu bir dizideki küçük bir rolden bir şarkı klibinin sessiz figüranına kadar giden geniş bir yelpaze. Bu sektörün önemli çıkış noktalarından biri de reklam filmleri ve kampanyaları. Biz sizin için çıkış noktaları reklam olup günümüzde simalarına gayet aşina olduğumuz yetenekli bireyleri sıraladık.

1-Bir ped reklamından bu kadar ünlü ismin çıkmasını beklemezdik. Hülya Avşar’ın reklam yüzü olduğu Molped reklamından esinlenip sokakta karşılaştıkları insanlara markanın klasik sorusu “Molped’iniz var mı?”yı yönelten 4 genç günümüzde adlarını gayet iyi bildiğimiz yetenekler.

 

a-Tuba Büyüküstün 2000’lerin başında yayınlanan bu reklamdan sonra kariyerine dizi oyuncusu olarak devam etti.

b-Rüzgar Erkoçlar da Tuba Büyüküstün gibi birçok dizide aldı. Bu dizilere Emret Komutanım, Çakıl Taşları ve Seni Yaşatacağım da dahil.

c-Yasemin Ergene önce mankenliğe yöneldiyse de kısa süre içinde dizi oyunculuğuna yönelerek ekranlarda yerini aldı. En çok bilinen dizileri arasında Keremcem ile rol aldığı Aşk Oyunu ve uzun süreli dizisi Doktorlar var.

d-Hande Katipoğlu belki de bu 4 gencin arasından günümüzde en popüler olanı. Yahşi Cazibe’deki karakteri hala dillerden düşmüyorken yeni tarzıyla da akıllara kazınmış halde.

2-Bu listenin en şaşırtan isimlerinden biri de Beren Saat. Her ne kadar imajını değiştirmemiş olsa da Saat, Tofita reklamlarındaki heyecanlı genç kız halinden tamamen çıkıp günümüzün en çok aranan kadın oyuncularından biri haline gelmiş vaziyette. Şimdi tercih ettiği roller çok daha fazla ciddiyet gerektirse de biz onun Tofita çiğneyen hallerini çok sevmiştik.

 

3-Tabiri caizse Türk reklam tarihinin şahlarından, gerek karizması, gerek konuları ele alışı ve tabii ki kendine özel bir jingle’ı olmasıyla hala Aliiiii-Ali Desidero dendiğinde MFÖ ile beraber akla gelmesi, Derby markasının reklam yüzü Ali Desidero’yu canlandıran Yıldırım Memişoğlu, kariyerini dizi ve film oyuncusu olarak sürdürdü. Gü

 

4-Bir reklamın çok ötesine geçmiş, hem müzikal kalitesiyle hem de interaktif bir dizi haline gelmiş olmasıyla büyüyen Hazır Kart/Turkcell reklamının yüzlerini unutmak ne mümkün. Nil Karaibrahimgil tahmin edebileceği gibi kariyerine bir şarkıcı ve müzisyen olarak devam etti ve günümüzde Özgür Kız günlerinden kalma hayran kitlesini kim bilir kaça katladı.

 

5-Özgür Çocuk ise birçok dizi, film ve tiyatroda yer alan Yiğit Özşener’den başkası değil. Yiğit Özşener’in en bilinen performansları arasında Ezel’deki ve Aşk Tesadüfleri Sever’deki rolleri var.

6-Dönemine Bay Pardon serisi ile gerek “Burasi Yapi Kredi değil mi?” gerek “Bu, bu nedir bu?” söylemleriyle damga vuran Yapı Kredi’nin reklam yüzü de günümüzde dizi oyunculuğu yapmaya devam eden Kaan Girgin. Türk halkına bankacılık ve flört etme sanatı üzerine verdiği altın değerindeki bilgilerden sonra ekranlarda daha ciddi karakterlerle de olsa yer almaya devam ediyor.

 

7-Saçlarıyla yüzünü kapamaya ant içmiş, toplum kalıplarına isyanını marka yüzü olduğu Mis Süt üzerinden duyurmaya çalışan genç adam Nejat İşler’den başkası değil. “Onlar zaten müzikten de anlamıyor. Müziğimiz biraz sert diye niye süt içmeyelim ha?” söylemi ile aslında toplum sorunlarının köküne de değinen sanatçı dizi ve film oyunculuğu yapıyor. Gülbeyaz ve Kaybedenler Kulübü gibi yapıtlarla öne çıkarken sesiyle de adından söz ettiriyor.

 

BONUS: Ayşe Teyzeler!

8- Ucuz çamaşır sularının ve yıpranmış çamaşırların bir numaralı düşmanı Ayşe Teyze Türkiye’nin dört bir yanındaki ev kadınlarından gelen yardım nidalarına koşarak kendini sevdirdi. Türkiye’nin en uzun süreli reklam yüzlerinden biri olan Ayşe Teyze, ACE ile çamaşırların hayatlarını kurtarmaya uzun bir süre devam etti.

9- “Yiyin gari!”. Daha fazla bir şey söylememize gerek var mı? Ödemiş’li Ayşe Elmacı’nın patates yetiştiriciliğinden Messi ile beraber oynadığı reklam kampanyasının sonu gelmiyor! Ayşe Teyze bizce kariyerine Lay’s’in yüzü olarak devam etmekle gayet yerinde bir karar vermiş olur.

 

İLGİLİ HABERLER