Snapchat “Keşfet”te Donald Trump’a yer vermeyeceğini açıkladı

Amerika’da yükselen protestolar ardından önce Twitter’dan tepki gören Donald Trump’a  bir yeni engel de Snapchat’ten geldi.

Snapchat, kullanıcılarının aktif bir biçimde kullandığı “Keşfet” bölümünde Donald Trump’ın yayınlarını tanıtmayı bıraktı.

Konuya ilişkin basında yazılı açıklama veren Snapchat, “Irk kökenli şiddetin ve adaletsizliğin toplumuzda yeri yok. A.B.D’de barış, sevgi, eşitlik ve adalet arayan herkesle birlikteyiz!” diyerek eylemcilerin yanında olduğunu belirtti. “ ‘Keşfet’te ücretsiz tanıtım yaparak ırkçılığı ve adaletsizliği kışkırtan sesleri yükseltmeyeceğiz” ifadeleriyle de kararlarını açıkladı.

Bu hareket Twitter’ın Donald Trump’ın attığı bazı tweet’lere bilgilerin gerçek olmadığını veya tweet’lerin şiddeti özendirdiğini belirten uyarılar eklemesinden birkaç gün sonra gerçekleşti.

Trump ve pek çok muhafazakar siyasetçi Twitter’ı, “siyasi olarak önyargılı olmak” ile suçlasa da Snapchat, konu hakkındaki görüşünü Twitter’ın adımlarını izleyerek ilan etmiş oldu.

Bir başka sosyal medya devi olan Facebook ise harekete destek olmayarak ve Twitter’ın en az bir mühendisinin istifasını talep ederek kendi kurumsal duruşunu göstermiş oldu.

 

Kaynak: AdAge

 

 

İLGİLİ HABERLER