Markaları başarıya taşıyacak 5 pazarlamacı modeli

Pazarlama direktörleri ortalama olarak, üst düzey yönetimin görevde en kısa süre kalan üyeleri. Yönetim kurulları onların müthiş işler başarmasını istiyor. Onlardan rekor müşteri artışları, markanın en etkili savunucuları ve hatta şirketin büyümesini sağlayan girişimlerin başı olmaları bekleniyor. Buna karşın Deloitte tarafından yürütülen bir araştırma gösteriyor ki yönetim kurulu toplantılarına pazarlama direktörlerinin yalnızca yüzde 26’sı davet alıyor.  

Öte yandan pandemi en büyük yüklerden birini de pazarlama direktörlerinin omuzlarına yükledi. İzolasyon etkisiyle değişen tüketici ihtiyaçlarıyla ürün, kanal ve talep yeniden oluşturuluyor. Pazarlama direktörlerinin ise büyüme sağlamaya ve dayanıklı pazarlama planları oluşturmaya hazır olması gerekiyor. Peki, pazarlama direktörü başarı için gereken desteğe sahip mi?

5 Farklı Pazarlama Direktörü Profili

Başarılı pazarlama direktörlerinin güçlü yönlerine ve yönetim kurulunun beklentilerine odaklandıkları görülüyor. Deloitte, pazarlama direktörlerinin tam da bunu yapmasına yardımcı olabilecek beş farklı profili test etti. Soru şu: “Şirketinizin ihtiyacı hangisi?”

Müşterileri için yüksek kalitede, kişiselleştirilmiş bir deneyim sunarak onlara güç veren ve ölçülebilir sonuçlara sahip kampanyalar oluşturan “Müşteri Şampiyonu” mu?

Tüm enerjisiyle sürdürülebilir büyümeye odaklanmış “Büyüme Sağlayıcı” ya da çığır açan teklifler sunan, yeni teknolojiler, veri ve tekniklerle denemeler yapan bir “Yenilik Katalizörü” mü?

Sağlam pazarlama olanakları geliştiren, veri ve analiz konusunda uzman olan bir “Olanak Sağlayıcı” mı? Yoksa markayı tanıtan hikayeler oluşturan ve çarpıcı içeriklerle şirketin konumunu ve alaka düzeyini oturtan “Hikaye Anlatma Direktörleri” mi?

Aynı anda bunlarda ikisi olunabilir ama hepsi olunamaz. Pazarlama direktörlerinin yetenekleri ve şirketin ihtiyaçlarının uyumu başarı için belki de en kritik unsur.

Kaynak: Think With Google

İLGİLİ HABERLER