Rusya’da bir dondurma markasının yeni ürününe “Zavallı Yahudi” ismini koyması tepki uyandırdı

Rusya’da bir dondurma firmasının yeni ürünü için seçtiği antisemitik isim tercihi Yahudi topluluğu arasında tepki uyandırdı. Rus yargısı konuyla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

Rusya’nın Tataristan özerk bölgesinde yer alan Slavitsa markası daha önce zenci bir çocuğu “Obamka” (“Küçük Obama”) isimli çikolatalı dondurma ürününde kullanarak tepki çekmişti. Slavitsa’nın yeni ürünü “Zavallı Yahudi” ise üstünde İsrail bayrağı da barındırıyor.

Küçük Obama markalı çikolatalı dondurma

Küçük Obama markalı çikolatalı dondurma

Şirket yetkilileri 28 Şubat’ta Vkontakte sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada, “Lezzetli tadına bakınca yeni dondurmanın o kadar da ‘zavallı’ olmadığı anlaşılıyor” diyerek yangına körükle giderken yerel mahkeme markanın bu ismi ve bayrağı yasal yollarla kullanıp kullanmadığı konusunda soruşturma başlattı.

Şehrin Yahudi topluluğu lideri Leonid Shteinberg, Slavitsa’nın son ürünü hakkında “en hafif tabirle şoke olduğunu” belirtti.

Shteinberg’in Tatar-inform.ru haber sitesine yaptığı açıklamada, “Öncelikle daha önce nerede zavallı, fakir bir Yahudi görmüşler? İkincisi bizim milli hislerimizle oynama hakkını onlara kim veriyor?” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER