RİAK radyo dinleme alışkanlıklarını 20 bin kişilik katılımla ölçümleyecek…

Türkiye’de radyo dinleme ölçümlerini sektörün kullanımına sunmak üzere yıllardır, şeffaf/ tarafsız/ güncel ve hesapverebilirlik esaslarına uygun olarak gerçekleştiren RİAK A.Ş, Nielsen işbirliğiyle yürüttüğü araştırmaya yepyeni bir boyut kazandırıyor.

Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması raporlarıyla sektörün seyrine ışık tutan RİAK, Temmuz ayından itibaren ölçümlerin gerçekleştirildiği panelist sayısında artışa gidecek.

Panelist Sayısı Artıyor

RİAK Basın Sözcüsü Olcay Akay, Temmuz 2017 itibariyle mevcut 9.000 paneliste ek olarak 1.000 panelist daha ekleyeceklerini, Ağustos 2017’de ise farklı ve yeni 10.000 panelist olmak üzere toplam 20.000 bireyin radyo dinleme verisini alacaklarını belirtti.

15 Dakikalık Raporlamaya Geçiliyor

RİAK olarak mevcut durumda 8 day-part üzerinden raporlanan dinleme verisinin bundan böyle 15 dakikalık periyodlarda verileceğini belirten Akay, daha küçük zaman dilimlerinin ölçümlenmesi ve raporlanmasının gerek yayıncı kuruluşlar gerekse ajanslar nezdinde sıkça dile getirilen talebi karşılamış olacağını sözlerine ekledi.

 İl Bazında Raporlama

30 ilde yürütülen araştırma sonuçlarının halihazırda üç büyük şehir ayrı ayrı, diğer 27 il kümülatif olmak üzere raporlandığını belirten Akay, yeni dönemde ise her bir il için sonuçların ayrı ayrı görülebileceği müjdesini verdi. Yapılan bu yenilik sayesinde bölgesel/yerel yayıncı kuruluşların da yalnızca kendi illerindeki araştırma sonuçlarını görerek performans analizi yapabileceklerini, aynı zamanda reklamverenlerin il bazlı ölçümlenmesi taleplerinin de karşılanmış olacağını belirtti.

Elde edilecek tüm verilerin Eylül 2017 itibariyle iki aylık rolling raporlar halinde sektörün kullanımına sunulacağını sözlerine ekledi.

RİAK’ın ararştırmaya getirdiği yenilikler ve genişleyen panelist kitlesiyle Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması’nın radyo sektörünün geleceğine yön vermesi bekleniyor.

 

İLGİLİ HABERLER