Radyocular, “Yayın Ölçümleme” yönetmeliğinde değişim istedi

URYAD (Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği) Yönetim Kurulu Üyeleri, radyo sektörünün genel durumunu ve yaşadığı sıkıntıları konuşmak üzere Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’u ziyarette etti.

URYAD Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Uzundurukan öncülüğündeki heyetle birlikte gerçekleştirilen ziyarette, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’tan “Yayın Hizmetlerinin İzlenme ve Dinlenme Oranı Ölçümlerinin Yapılmasına ve Denetlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar” hakkındaki yönetmeliğin radyolar lehine değişikliğe gidilmesi istenildi.Görüşme sonunda Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, talebi RTÜK Başkanlığı’na ileteceğini söyledi.

URYAD yönetimi görüşme sonunda Marketing Türkiye’ye yaptığı açıklamada, mevcut yönetmeliğin radyo ölçümlemesi ve izlenmesinde oranların hane bazlı alındığını, aslında radyonun birey bazlı olduğunu ve bu şekilde ölçümlenmesi gerektiğini ifade ettiklerini söyledi. Yine mevcut yönetmeliğin televizyonlar için öncelikli olduğunu ve radyoların bu esaslar karşısında hakettiği değeri bulamadığına dikkat çeken URYAD yönetim kurulu üyeleri, konuya ilişkin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’tan yönetmelikle ilgili değişikler için talepte bulunduklarını belirtti.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER