OpenROV su altı için drone Trident’i üretiyor

İnsansız hava araçları drone’lar su altında da faaliyet göstermeye başlıyor. Su altında çalışan ve uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen drone Trident’i üretmek için kullanıcılardan para toplayan OpenROV Kickstarter’da kampanya başlattı.

Herkes için ucuz, erişilebilir bir su altı drone’u üretmek isteyen OpenROV aynı zamanda okyanuslardaki keşfi hızlandırma gayesi taşıyor. OpenROV ekibinin uzun süren test ve geliştirme aşamalarından sonra boyutlarını ve tasarımını tamamlayan su altı drone’u Trident, 3 saat su altında kalarak 100 metre derinliğe inebiliyor ve 2 m/s hıza kadar ulaşıyor.

Su altında kabloyla çalışacak olan Trident, güç ve kontrolünü bağlı olduğu ip üstünden alacak. 25 metrelik ya da 100 metrelik kablo ipleri ise Trident’in farklı modellerine göre  drone kullanıcılarının tercihine bırakılacak.

Trident için 17 Eylül’de açılan Kickstarter kampanyası çok kısa bir sürede inanılmaz bir başarıya imza attı. 383 bin dolarlık destek toplamayı başaran kampanyanın milyon dolar seviyesinde bir desteğe erişmesi bekleniyor. 

İLGİLİ HABERLER