Olimpiyat sporcularının başarı sırları açıklandı

İnsanların güvenle hayata katılmalarına destek olan lider şampuan markası head&shoulders, sporcuların başarılarını nelerin etkilediğini Amerikalı Davranış ve Psikoloji Uzmanı Prof. Dr. Daniel Wann’ın uyguladığı bir testle belirledi. 13 ülkeden 325 olimpiyat sporcusunun katılımıyla yapılan araştırmada, sporcuların başarılarında hangi faktörlerin etkili olduğu gözler önüne seriliyor. Amerikalı ünlü Davranış ve Psikoloji Uzmanı Prof. Dr. Daniel Wann ve insanların güvenle hayata katılmalarına destek olan şampuan markası head&shoulders iş birliği ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları, olimpiyat sporcularının motivasyon sırlarına ışık tutuyor. 2008 yılında katıldığı olimpiyatlarda 8 altın madalya ödül ile adını dünya olimpiyat tarihine yazdıran head&shoulders’ın global reklam yüzü Micheal Phelps’in de teste katılarak özgüvenini test ettiği araştırmada, sonuçlar Phelps’in yüksek özgüvene sahip olduğunu gösteriyor. Wann, başarılarda özgüvenin önemli bir faktör olduğunu vurguluyor ve araştırma sonuçlarında başarılı sporcuların sırlarını açıklıyor.
Sporcular başarılı olmada “Taraftar desteği”ni önemli bir faktör olarak görüyor
Yapılan araştırmada, sporcuların %81’i taraftar desteğini performanslarının daha iyi olması için saha içinde ve dışında görmek istediklerini paylaşıyor ve başarılarının bu şekilde artacağını düşünüyor. Sporcular en büyük destekçilerini; koçları, aileleri ve takım arkadaşları olarak belirtiyorlar. Sporcuların yüzde 83’i ise “Destek eşittir başarı” inancına sahip. Görüşmeler sonucu taraftarların desteğinin zamanının da önemini vurgulayan sporcular, özelikle yarışmaya birkaç gün kala desteğe olan ihtiyaçlarının daha fazla olduğunu, taraftarlarının yanlarında olduğu takdirde özgüvenlerinin de artacağını belirtiyorlar. Araştırmaya katılan olimpiyat sporcularının yüzde 61’i, “Destek saha içinde olduğu takdirde başarım ve özgüvenim artar” diyor. Araştırmaya katılan olimpiyat sporcularının yüzde 26’sı taraftarlarının desteğini görmek üzere en az haftada bir kendileri ile ilgili yapılan yorumları inceliyor. Sporcuların %69’u ise sosyal medyada kendileri hakkında bahsedilmesinin özgüvenlerini arttırdığını başarıya bu şekilde daha iyi odaklandıklarını kaydediyorlar. Sosyal medya kullanımı, sporcuların yaşı küçüldükçe, arttığından özgüven hissinin de doğru bir orantıyla arttığı, araştırma sonucu belirlenmiş durumda… Çevresel faktörler dışında, sporcuların özgüvenlerinin ne durumda olduğunu araştıran Profesör Wann, head&shoulders işbirliği ile 8 soruluk bir testle sporcuların başarıya ne kadar odaklanmış durumda olduklarını verilerle ortaya koydu. Araştırmanın en önemli isimlerinden biri olan 2008 olimpiyatlarında kazandığı 8 altın madalya ile yüzme dalında önemli bir başarı yakalayan head&shoulders’ın global reklam yüzü Michael Phelps ise soruları samimiyetle yanıtladı. Phelps’in cevaplarının değerlendirmesini yapan Wann; Phelps’in yüksek bir özgüvene sahip olduğunu bu yüzden kendisinin başarılarında özgüvenin önemli bir faktör olduğunu belirtiyor. Ayrıca Wann, bu testin sadece sporla uğraşanlar için olmadığını, hayatın her alanında başarı yakalamak isteyenlerin bu testi kendisi için yapması gerektiğini belirtiyor.

Michael Phelps’ten özgüveninizi arttıracak 5 ipucu
Yüksek bir özgüvenin “Hayal et”, “Planla” ve “Gerçekleştir” şeklinde 3 aşamadan oluştuğunu belirten Michael Phelps, kafaya koymanın ve fedakarlığın bu aşamalar için önemli adımlar olduğunu belirtiyor. Diğer 4 başarı ipuçlarının ise Zihinsel Güç, Destek Ağı, Deneme-Yanılma ve Rutin olduğunu söylüyor. Phelps bu aşamaları doğru bir şekilde gerçekleştiren kişiler için başarının kaçınılmaz olduğunun altını ısrarla çiziyor. Performansıyla her zaman göz dolduran madalyalı sporcu Michael Phelps, “Sadece yarışlarda değil hayatın her alanında kendime duyduğum güven çok önemli diyor ve şöyle devam ediyor: “Kariyerim boyunca başarılı performansın en önemli etkenlerinden birinin kendine güven olduğunu öğrendim. En ufak bir endişe veya olumsuz düşünce, olabilecek en yüksek başarıyı gerçekleştirmenize engel olabiliyor. En iyi performansınız için kendinize sonuna kadar inanmanız ve güvenmeniz gerekli”. 

İLGİLİ HABERLER