Okul Öncesi Alışveriş Döneminin Galibi: Örümcek Adam…

Her zaman olduğu gibi okulların açılmasına kısa bir süre kala alışveriş noktaları büyük yoğunluğa sahne oluyor. Bu dönemde, özellikle lisanslı ürünler çocukların ilgi odağı haline geliyor. Araştırma şirketi Nielsen’in verileri, bu dönemde öğrencilerin hangi karakterleri tercih ettiğini ortaya koyuyor.

DEMOGRAPHIC DETAILS OF THE STUDY (%)Çocuklar en çok Örümcek Adam’ı seçiyor…

Çocuklar, hayranı oldukları kahramanlardan okul döneminde de vazgeçmiyor. Nielsen’in araştırmasında, raflarda çeşitli kategorilerde ve ürünlerde çizgi film/süper kahraman karakterlerinin kullanımının yoğun olduğunu görülüyor. Yine araştırmaya göre, son dönemde çocuklar tarafından en beğenilen çizgi film karakterlerinin başında %15’le Örümcek Adam, %11’le Süpermen ve %10’la Hello Kitty geliyor. Bu üçlüyü, çocukların tercih sırasına göre Tom ve Jerry, Winx, Batman, Ninja Turtles, Mickey Mouse, Bugs Bunny, Pepee, Tweety ve Benten gibi diğer beğenilen karakterler izliyor.

DEMOGRAPHIC DETAILS OF THE STUDY (%)12 şehirde, 1.000 annenin katıldığı araştırma…
Nielsen’in İstanbul, Adana, İzmir, Gaziantep, Ankara, Bursa, Samsun, Tekirdağ, Malatya, Kayseri, Trabzon ve İzmir’de 1.000 anne ile gerçekleştirdiği araştırmada, katılımcıların %38’i 25-34 yaş aralığında, %34’ü 35-44 yaşları arasında, %28’i ise 45-55 yaşları arasında bulunuyor. Katılımcı annelerin %52’si kız çocuğa, %48’i ise erkek çocuğa sahip olduklarını ifade ederken, çocukların %23’ü okul öncesi, %46’sı ilkokul, %17’si ortaokul ve %14’ü lise seviyesinde… Yine araştırmaya katılan annelerin %82’si çocuğunun devlet okuluna gittiğini, %18’i ise özel okula devam ettiğini belirtiyor. Okula dönüş zamanı yapılan alışverişlerin %77’sine tüm aile ya da anne/çocuk birlikte çıkıyor. Toplamda markette geçirilen ortalama süre ise 73 dakika olarak saptanmış durumda.

DEMOGRAPHIC DETAILS OF THE STUDY (%)Geçen yılki büyüme, %10,8 ile ortalamanın üzerinde…
Nielsen’in yaptığı araştırma, 2014-2015 okula dönüş döneminde ulusal zincirlerdeki büyüme trendinin 12 aylık ortalamanın üzerinde gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıl ise %10,8’lik büyüme oranı ile %9’luk yıllık ortalamanın üzerinde bir büyüme göze çarpıyor. Bunun en önemli nedeni olarak da Kurban Bayramı’nın okula dönüş dönemine denk gelmesi gösteriliyor. Aynı durumun bu yıl da yaşanacak olması nedeniyle, piyasalarda büyümenin yine ortalamanın üzerinde kalacağı beklentisi bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER