Okul alışverişinde internetten en çok ne alındı?

2019-2020 eğitim zili bugün çaldı. Okullar açılmadan önce başlayan “back to school” alışveriş bilgileri de bir bir açıklanmaya başlandı. E-ticaret sitesi GittiGidiyor’un verilerine göre; okulların açılmasına bir hafta kala geçen yıla kıyasla okul ürünlerinin satışları yüzde 85 yükseldi. Ürün özelinde incelendiğindeyse aynı dönemde spor ayakkabıda yüzde 100, dizüstü bilgisayarda yüzde 90, okul çantasında yüzde 60 ve ofis-kırtasiye malzemelerinde yüzde 40 oranında satış artışı gerçekleşti.

Yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasından önce çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılamak isteyen ebeveynler e-ticaretin kolaylığından da faydalandı. E-ticaret sitesi GittiGidiyor’un verileri, internetten yapılan okul alışverişinde yaşanan artışı gözler önüne serdi. Platformun verilerine göre geçen yıl okulların açılmasından bir hafta önceki dönemiyle bu yıl okulların açılmasından bir hafta önceki dönem karşılaştırıldığında, okula hazırlık ürünlerinin satışında yüzde 85 artış gerçekleşti. Ürün özelinde bakıldığındaysa yine bu dönemde spor ayakkabı satışı yüzde 100, dizüstü bilgisayar satışı yüzde 90, okul çantası satışı yüzde 60 ve ofis-kırtasiye malzemeleri satışı yüzde 40 oranında arttı.

Okul çantasına ortalama 110 TL harcandı

GittiGidiyor’un verilerine göre bu dönemde en çok satılan ürünler arasında sırt çantası, kalem, silgi, fotokopi kağıdı ve kalemlik gibi ürünler yer aldı. Söz konusu dönemde dizüstü bilgisayar sepet ortalaması 4500 TL, spor ayakkabı sepet ortalaması 250 TL, kırtasiye sepet ortalaması 115 TL ve okul çantası sepet ortalaması ise 110 TL oldu.

İnternetten okul alışverişini en çok Batman artırdı
Okul ihtiyaçları özelinde platformdan en çok alışveriş yapan şehirler sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. Geçtiğimiz yılın verileriyle karşılaştırıldığında internetten okul alışverişi yapma oranını en çok artıran şehir 6 kat ile Batman olurken; onu sırasıyla 4 kat ile Gümüşhane ve Kırşehir, 3 kat ile Karaman ve Osmaniye takip etti. Bu şehirlerde en çok satılan ürünler ise sırt çantası, kâğıt ve kalemlik oldu.

İLGİLİ HABERLER