Meditasyon ve sağlık temalı podcastler zirve yaptı!

Tüketicilerden markalara herkesin yeni gündemi “iyi yaşam”. Global bir trend olan wellness hayatın her alanında kendini göstermeye devam ediyor. Bu trendin doğal bir sonucu olarak kişisel bakım ve sağlık konusu yepyeni bir görünüm kazandı. Spotify verileriyse wellness kavramının “ses” dünyasında da yansımaları olduğunu gösteriyor. Verilere göre dünyada ve Türkiye’de meditasyon & sağlık temalı podcastlerin dinlenmesinde büyük bir artış var… 

Spotify öngörülerine göre, bu yükseliş ivmesi tırmanmaya devam edecek. Ses dünyasının birey için nasıl bir etki yarattığını anlamak için Spotify, 2020 yılında sağlık odaklı dinlenmeleri analiz ettiğinde; pek çok kullanıcının sağlık, meditasyon ile kişisel gelişim odaklı podcast yayınlarına yöneldiklerini ortaya koyuyor.Dünya genelinde 2020 yılında meditasyon odaklı podcast’lerdeki tekil dinleyici sayısında yüzde 250’den fazla artış yaşanırken, Türkiye’de ise bu oran şaşırtıcı derecede bir patlamayı gözler önüne seriyor. Türkiye’de  2020 yılında meditasyon odaklı podcast’lerdeki tekil dinleyici sayısında yüzde 886 oranında bir artış görüldü.

Spotify verileri ayrıca, sağlık ve kişisel gelişim alanındaki dinlenmelerde yaşanan artışa da dikkat çekiyor: 

  • 2020 yılında, dünya genelinde sağlık odaklı podcast’lerdeki tekil dinleyici sayısı yüzde 160 oranına arttı. Bu oran Türkiye’de yine oldukça yüksek. Türkiye’de sağlık odaklı podcast yayınlarındaki tekil dinleyici sayısı, yüzde 370’lik bir oranla dünya genelinin iki katından fazla.
  • 2020 yılında kişisel gelişim odaklı podcast’lerdeki tekil dinleyici sayısındaki artış ise yüzde 90’dan fazla. Türkiye’de bu artış yüzde 46 dolaylarında.
  • Yeni yılın ilk gününde 2020 yılının ilk gününe kıyasla dünya genelinde Spotify podcast dinlemelerindeki tekil kullanıcı sayısı yüzde 82 arttı, bu oran Türkiye’de ise yüzde 350.

Dünya genelinde popüler yaşam & sağlık temalı podcast yayınları (Liste Ekim- Aralık 2020 verilerine dayanmaktadır).

Türkiye’de popüler yaşam & sağlık podcast yayınları (Liste Ekim-Aralık 2020 verilerine dayanmaktadır)

İLGİLİ HABERLER