McDonald’s müdürleri üniversitede

McDonald’s’ın eğitim alanında yaptığı çalışmalar bir akademi çatısı altında toplandı. McDonald’s Liderlik Akademisi’nin Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirdiği ‘Çok Yönlü Liderlik Programı’ilk mezunlarını verdi. İnsan kaynağı niteliğini artırmayı amaçlayan ve eğitimin en önemli unsur olduğuna inanan McDonald’s, Sabancı Üniversitesi’nde tamamlanan Çok Yönlü Liderlik Programı ile alanında uzman eğitmenler tarafından restoran müdürlerine eğitim vermeye başladı. Eğitimler 4 ay boyunca sürerken toplam 12 günü ve 4 farklı modülü kapsıyor. Restoran müdürlerine; yöneticiliğin temel bilgileri, kendini ve başkalarını harekete geçirme, stok yönetimi, pazarlama odaklı yaklaşım gibi alanlarda Sabancı Üniversitesi’nin öğretim üyeleri tarafından bilgiler aktarılıyor.

İlk mezuniyet töreni Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleştirildi

Mezunlarının, McDonald’s kültürü ve değerlerine yönelik ekip çalışmasına değer veren, profesyonel düşünen ve stratejik hedeflere yönelmiş etkin yöneticiler ve liderler olmasını hedefleyen Çok Yönlü Liderlik Programı’nın ilk mezunlarına sertifikaları Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir mezuniyet töreniyle teslim edildi. Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi Direktörü Cüneyt Evirgen’in konuşması ile başlayan tören, McDonald’s İnsan Kaynakları Direktörü Mehmet Büyükçolak’ın konuşması ile devam etti. Büyükçolak konuşmasında McDonald’s’ın çalışanlarına verdiği eğitimler bakımından sektöründe öncü olduğunu ve bu konuya çok önem verdiğini vurgularken, “Her çalışan kariyeri boyunca çeşitli aşamalarda birçok mesleki eğitimden geçer. Bu programın asıl önemi yönetim becerileri konusundaki böyle bir eğitimin Türkiye’deki McDonald’s organizasyonu tarafından ilk defa düzenlenmesidir. Eğitim programımız restoran müdürlerimizin bireysel ve kurumsal verimlilik düzeylerini artırmayı ve vizyonlarını geliştirmeyi amaçlıyor” diye konuştu. Büyükçolak konuşmasına şöyle devam etti: “Restoran müdürlerimiz, 12 gün süren eğitim boyunca Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi’nde konakladılar. Kısaca i-LAB olarak adlandırılan İNOVASYON LABORATUVARI ve KEŞİF YOLCULUĞU dışında tüm eğitimler Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Restoran müdürlerimiz hem öğrendiler, hem de eğlenceli vakit geçirdiler. McDonald’s Liderlik Akademisi, McDonald’s Çok Yönlü Liderlik Programı 2013 yılı ve sonrasında da devam edecek. Bu sayede bütün restoran müdürlerimizin eğitim almasını hedefliyoruz.”

Sabancı Üniversitesi Rektörü Nihat Berkerde mezuniyet törenindeydi

Sabancı Üniversitesi Rektörü Nihat Berker, 1986 yılında McDonald’s’ın Taksim’deki ilk restoran açılışında binlerce insan gibi kendisinin de kuyrukta beklediğini belirterek; “Ben de o gün kapıda kuyruk bekleyenlerden biriydim. Bugün McDonald’s ile işbirliği yapıyor olmak Sabancı Üniversitesi için büyük bir gurur. McDonald’s sayesinde Türkiye; kalite, hijyen, gıda güvenliği, müşteri memnuniyeti gibi dünya standartları ve kavramları ile tanıştı. McDonald’s’tan çok şey öğrendik. Artık bizim de çorbada tuzumuz var” dedi.

McDonald’s’ta eğitim, başarının temel koşullarından biri

McDonald’s Genel Müdürü Dilek Başarır da sertifika alan restoran müdürlerine hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: “McDonald’s’ın restoran müdürleri olarak oldukça zorlu bir iş başarıyorsunuz ve başarımıza katkınız çok büyük. Genç yaşlarınıza rağmen temsil ettiğiniz markanın değeri ve yaptığınız işin gerekleri, sizleri büyük sorumluluklar taşımak zorunda bırakıyor. Bu da sizlerin yaptığınız işi ve onun hassasiyetlerini çok iyi bilmeniz gereğinden başka, insan ilişkileri, hızlı karar alabilme, zorluklarla başa çıkabilme gibi birçok yönetim becerilerine sahip olmanızı da gerektiriyor.” “McDonald’s sizler gibi gelişme potansiyeli olan tüm çalışanlarını, gerek kazandırdığı iş deneyimi, gerekse işbaşı ve diğer McDonald’s eğitimleri sayesinde oldukça yetkin birer çalışan ve yönetici haline getiriyor. Bütün bunların üstüne, bugün Sabancı Üniversitesi’nde tamamladığınız ve McDonald’s’ın İnsan Kaynakları Departmanı’nın inanç ve çabaları ile hayata geçen McDonald’s Liderlik Akademisi Çok Yönlü Liderlik Programı sayesinde taşıdığınız sorumluluk ile doğru orantılı olarak daha da donanımlı hale geldiniz. Bu sayede sizlerden beklentilerimizi de o oranda yükseltiyorsunuz. Başarı ile tamamladığınız Çok Yönlü Liderlik Programı sayesinde McDonald’s’ın sonsuz kariyer olanakları dünyasında sizler, ileriye doğru bir adım daha atmış bulunmaktasınız” sözleriyle McDonald’s’ta eğitimin sürekliliğini ve amacını vurguladı. Konuşmaların ardından Akademi mezunları sertifikalarını McDonald’s ve Sabancı Üniversitesi yöneticilerinin ve öğretim üyelerinin elinden aldı.

İLGİLİ HABERLER