Marketing Türkiye ile 5 dakikada gündeme bakış

Euronews Türkçe yayınlarına son veriyor

Fransız TV kanalı Euronews, Türkçe ve İtalyanca dillerinde yaptığı TV yayınlarına son veriyor. Ulusal Gazeteciler Sendikası’nın açıklamasına göre bu karar Türkiye’de 30 gazetecinin işsiz kalmasına yol açacak.

İtalya kanalının yine aynı dilde dijitale taşınacağı belirtilirken, Türkçe yayınların tamamen durdurulduğu açıklandı.

“Irkçılık” baskısı asırlık markaya kimliğini değiştirtti!

Dünya çapınca “Aunt Jemima” olarak bilinen pankek ve şurup markası ismini “Pearl Milling Company” olarak değiştirdi. Irkçılık baskısına daha fazla dayanamayan marka çözümü marka kimliğini yenilemekte buldu. Markanın bu kararı almasında Black Lives Matter hareketinin etkisi büyük oldu.
Quaker, daha önce, markanın kölelik günlerine dayanan ırkçı bir klişeyi sürdürdüğü yönündeki artan eleştirilerden kurtulmak için ambalajların üzerinde yer alan siyahi kadının başörtüsünü kaldırmış görsel kimlikte revizyonlara gitmişti. Ancak bu değişiklikler eleştirilen son bulması için yeterli olmadı. Nihayetinde şirket markanın ismini ve görsel kimliğini değiştirerek ambalajların üzerindeki siyahi kadın resmini de tamamen kaldırdı.

Haberin tamamını okumak için TIKLAYIN.

Ofis alışverişine 100.000 saat harcadık: En çok ne satın aldık?

Pandemiyle birlikte alışveriş alışkanlıklarındaki değişimin e-ticareti hayatımızın merkezine konumlandırdığı herkesin malumu. Geçen yıl yüzde 65 büyüme yakalayan sektörde iş yeri alışverişinin de ilk tercihi e-ticaret oldu. Avansas 2020 yılı verilerine göre, tüketiciler geçen yıl iş yeri alışverişine 56 milyon dakikadan fazla zaman harcadı! Bu süre içerisinde en çok satın alınan ürün Maske olurken, onu dezenfektan, çay ve Türk kahvesi takip etti…

Haberin tamamını okumak için TIKLAYIN. 

Biz paylaştık Twitter kazandı! Yıllık geliri 3,72 milyar dolara ulaştı…

Bir yıl öncesine göre yüzde 26’lık bir büyüme yaşayan Twitter, 2020’nin son çeyreğinde 1,29 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Analistlerin beklentilerini aşan bu büyümeyle Twitter’ın yıllık geliri 3,72 milyar dolar olurken, konuyla ilgili Jack Dorsey “olağanüstü bir yıl yaşadık” dedi.

Haberin tamamını okumak için TIKLAYIN.

Jetgiller gerçek oluyor! Semt pazarından robotla teslimat!

Semt pazarlarındaki tezgâhlardan evlere sipariş imkânı sağlayan pazar yeri mobil uygulaması Pazardan ve otonom teslimat robotları geliştiren Bizero Robotics, Türkiye’de ilk defa semt pazarından kullanıcıların adresine otonom teslimat robotu Pika ile ilk teslimatını yaparak test gönderimlerine başladı.

Haberin tamamını okumak için TIKLAYIN.

14 Şubat’ta sevgililerin favori aktivitesi ne?

14 Şubat sevgilisi olanlar kadar, bekar ve yalnız hissedenlerin de gündeminde. Fakat artık tüm restoranlara rezervasyonların yapıldığı ya da çılgın tatillerin planlandığı eski şaşaalı Sevgililer Günü kutlamalarının yerinde yeller esiyor. Arkadaşlık uygulaması OkCupid’in verilerine göre “Sizce insanların çoğu yalnız mı?” sorusuna cevap verenlerin yüzde 83’ü, “Evet” demiş. Herkes kendini yalnız hissediyor ancak kadınların oranı erkeklerden biraz fazla. “Sevgililer Günü’nde size özel bir hazırlık yapılsın ister misiniz?” sorusuna insanların yüzde 57’si, “Benim için fark etmez” diyor. “Sevgililer Günü’nü nasıl geçirmek isterdiniz?” sorusuna cevap verenlerin de yüzde 50’si, “Romantik bir akşam yemeği” cevabını verirken, yüzde 50’si “film izlerken bir şeyler yemek” diyor.

Haberin tamamını okumak için TIKLAYIN.

Türkiye’nin değişen DNA’sı!

Unutulmayacak bir yıl olarak kayıtlara geçen 2020 tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pek çok değişimi beraberinde getirdi. Speed Medya toplumsal yaşamdan ekonomiye kadar her alanda etkisini hissettiren bu değişim fırtınasının Türkiye yansımalarını pek çok araştırmayı ve analizi bir araya getirerek “Türkiye’nin DNA’sı” raporunda gözler önüne seriyor…
Raporun öne çıkan tespitlerini Marketing Türkiye okurları için derledik, okumak için TIKLAYIN.

İLGİLİ HABERLER