“Irkçılık” baskısı asırlık markaya kimliğini değiştirtti!

Dünya çapınca “Aunt Jemima” olarak bilinen pankek ve şurup markası ismini “Pearl Milling Company” olarak değiştirdi. Irkçılık baskısına daha fazla dayanamayan marka çözümü marka kimliğini yenilemekte buldu. Markanın bu kararı almasında Black Lives Matter hareketinin etkisi büyük oldu. 

PepsiCo’nun bir yan kuruluşu olan Quaker, Haziran 2020’de yaptığı açıklamada, pankek ve şurup markası olan Aunt Jemima’nın yeni bir isim ve imajla üretime devem edeceğini duyurmuş ve marka kökenlerinin “ırkçı bir klişeye dayandığını” kabul etmişti. 130 yaşındaki markanın görsel kimliğinde, Aunt Jemima adlı siyahi bir kadın yer alıyordu.

Quaker, daha önce, markanın kölelik günlerine dayanan ırkçı bir klişeyi sürdürdüğü yönündeki artan eleştirilerden kurtulmak için ambalajların üzerinde yer alan siyahi kadının başörtüsünü kaldırmış görsel kimlikte revizyonlara gitmişti. Ancak bu değişiklikler eleştirilen son bulması için yeterli olmadı. Nihayetinde şirket markanın ismini ve görsel kimliğini değiştirerek ambalajların üzerindeki siyahi kadın resmini de tamamen kaldırdı.

Aunt Jemima’nın eski logoları şöyle;

 

Aunt Jemima marka hikayesinin tamamını okumak için TIKLAYIN.

İLGİLİ HABERLER