14 Şubat’ta sevgililerin favori aktivitesi ne?

Yine o meşhur gün geldi çattı. Pek çok çift bugünü nasıl kutlayacağını düşünüyor… Tabii ki 14 Şubat sevgilisi olanlar kadar, bekar ve yalnız hissedenlerin de gündeminde. Fakat artık tüm restoranlara rezervasyonların yapıldığı ya da çılgın tatillerin planlandığı eski şaşaalı Sevgililer Günü kutlamalarının yerinde yeller esiyor. Arkadaşlık uygulaması OkCupid’in verilerine göre artık sevgililerin favori aktivitesi “koltukta yemek yemek.” Verilere göre sevgililik ve yalnızlık kavramlarına bakış da oldukça değişmiş.

Yalnız hissedenler çoğunlukta

Sokağa çıkma yasakları, sosyal alanların, okulların ve iş yerlerinin kapalı olmasıyla hepimiz daha az kişiyle, hatta bazen kimseyle görüşmeden yaşamaya adapte olmaya çalışıyoruz. Bu durum yalnız yaşayan ve doğal olarak yalnız hisseden insanların artmasına neden oluyor. Arkadaşlık uygulaması OkCupid kullanıcıları da bu durumu onaylar nitelikte. “Sizce insanların çoğu yalnız mı?” sorusuna cevap verenlerin yüzde 83’ü, “Evet” demiş. Herkes kendini yalnız hissediyor ancak kadınların oranı erkeklerden biraz fazla. Kadınların yüzde 89’u çoğu insanın yalnız olduğunu düşünürken, erkeklerde bu oran yüzde 82.

Favori Sevgililer Günü aktivitesi: Koltukta yemek yemek

Çiftlerin restoranlara rezervasyon yaptırdığı, çılgın tatillerin planlandığı o şaşalı Sevgililer Günü programları içinde bulunduğumuz şartlarla  değişmiş görünüyor. Okcupid’in, “Sevgililer Günü’nde size özel bir hazırlık yapılsın ister misiniz?” sorusuna insanların yüzde 57’si, “Benim için fark etmez” diyor. “Sevgililer Günü’nü nasıl geçirmek isterdiniz?” sorusuna cevap verenlerin de yüzde 50’si, “Romantik bir akşam yemeği” cevabını verirken, yüzde 50’si “film izlerken bir şeyler yemek” diyor.

İlle de çift olmak mı gerekli?

İnsanlar Sevgililer Günü’nde sevgilisi olmayanların mutsuz olduğunu düşünürler gibi gelse de anket sonuçları hiç öyle demiyor. OkCupid’in “Biri hem yalnız hem mutlu olabilir mi?” sorusuna insanların yüzde 89’u, “Evet” yanıtını veriyor. Kadınların yüzde 93’ü, erkeklerinse yüzde 89’u hem yalnız hem mutlu olunabileceğini düşünüyor. Görünüşe göre kadınlar bekar olmaktan memnun.

İnsanlar akışına bırakıyor

Araştırmada “Aşık olmaya nasıl bakıyorsunuz?” sorusuna cevap verenlerin yüzde 53’üi “akışına bırakırım” diyor. Yüzde 30’luk bir kesim “Aşka bayılırım ve aşık olmayı çok isterim” derken, “kaçınmaya çalışıyorum” diyenlerin oranı yüzde 8’de kalıyor.

İLGİLİ HABERLER