Marketing Türkiye ile 5 dakikada gündeme bakış

Clubhouse odaları artık “ücretli” olacak

Clubhouse kurucuları Paul Davison ve Rohan Seth, “Clubhouse Townhall” odasında kullanıcıların sorularını yanıtladı. Kurucular yakın zamanda bazı odalara girişin “ücretli” olacağını açıkladı. Şuan ücretli giriş için ödeme sistemi geliştiriliyor.

WhatsApp’dan “sessiz” yenilik

WhatsApp video düzenleme ekranına artık mute özelliği getiriyor. Bu özellik sayesinde WhatsApp kullanıcıları arka plandaki sesleri uygulama içerisinde absorbe edebilecek. Şu anda Android platformundaki beta kullanıcılar için teste açılan özelliğin yakın zamanda tüm kullanıcıların hizmetine sunulması bekleniyor.

Iphone 12 kalbe zarar

Bilim insanları, yaptıkları araştırmalar sonucunda iPhone 12’lerin kalbe yerleştirilen tıbbi destek cihazlarına olumsuz etki ettiğini ortaya çıkardı. Apple da bu bulguların paylaşılması üzerine sitesine kullanıcılara yönelik bir uyarı yazısı koydu. Sorunun nedeni olarak ise iPhone 12’lerde bulunan en yeni özelliklerden birisi gösterildi. MagSafe adı verilen ve kuvvetli bir mıknatısla telefona bağlanan şarj cihazının kalpteki tıbbi destek cihazları üzerinde olumsuz etkiye neden olduğu belirtildi. Henry Ford Kalp ve Damar Enstitüsü’nden kardiyologlar tarafından gerçekleştirilen çalışmada, iPhone 12’nin içerisinde yer alan batarya ve şarj cihazının ürettiği elektromanyetik alanların, kalp pilleri ve defibrilatörlerin çalışmasına zarar verdiği ve bazen de devre dışı bıraktığı ortaya çıktı. Iphone 12’lerde yaşanan bu durumun kamu sağlığı adına büyük bir sorun oluşturabileceğine dikkat çekiliyor.
Kaynak: Webtekno

Çocuklar tatili Minecraft ve K-pop ile geçiriyor

Yeni Kaspersky Safe Kids çalışması, 2020-2021 kış tatili döneminde çocukların nelerle ilgilendiğini ortaya çıkardı. Dünya çapındaki kısıtlamalara rağmen çocuklar kendilerini YouTube içeriği (yüzde 21) ve oyunlarla (yüzde 15) eğlendirmeye devam ettiler. Bunların en popüleri Minecraft oldu.
YouTube’da çocuklar en sık video oyunları aradı (yüzde 37). Farklı oyunlar (yüzde 39) oynayan oyun yayıncılarının kanalları ve Minecraft gibi belirli oyunlar (yüzde 19) bu aramalarda öne çıktı. YouTube’da en çok talep gören diğer oyunlar Among Us, Brawl Stars ve video hikayelerin oluşturulmasını sağlayan Gacha Life oldu.
En popüler üçüncü YouTube arama konusu müzik olurken burada en popüler müzisyenler K-pop gruplarından BlackPink ve BTS, şarkıcılardan Ariana Grande ve Billie Eilish ve rapçi Travis Scott oldu. 

PR Ajansı: F5 İletişim Yönetimi

Türkiye’deki yolcuların yüzde 78’i 12 ay içinde tekrar uçmaya hazır 

Honeywell tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, COVID-19 pandemisi hava yolu ulaşımına talebi azaltırken Türkiye’deki yolcuların çoğu önümüzdeki 12 ay içinde yeniden uçmayı planladıklarını belirtiyor. Araştırma ayrıca, hava yolculuğuna olan güveni tekrar kazanmak için yolcuların en önem verdiği konuların başında hijyenin geldiğini de bir kez daha gösteriyor.  Katılımcılar, söz konusu hijyen olduğunda geleneksel yöntemlerden ziyade yeni teknolojilere güven duyuyor. Katılımcıların üçte ikiden fazlası (yüzde 70), havayolu personeli (yüzde 8) veya yolcunun kendisinin (yüzde 16) koltuk bölgesini manuel olarak temizlemesi yerine, uçak kabinlerini temizlemek için ultraviyole (UV) ışını kullanılmasını tercih ediyor.

PR Ajansı: Weber Shandwick

 

İLGİLİ HABERLER