Market sitelerinin ziyaret sayısı 93,3 milyona ulaştı!

Pandemiyle birlikte günlük yaşamın en sıradan aktivitelerinden biri olan markete gitmek, online alışverişle yer değiştirdi. Bu durum, 2020 yılı boyunca marketlerin web sitelerine gelen organik trafiği ciddi oranda artırdığı gibi alışveriş deneyimini kolaylaştıran mobil uygulama kullanımlarını da doğrudan etkiledi.

Ziyaretçi sayısı 93 milyona yükseldi

Zeo Agency’nin 2019 ve 2020 yıllarının 4. çeyreklerini karşılaştırdığı Online Market Sektörü Dijital Pazarlama Raporuna göre, sektördeki web sitelerine gelen ziyaretçi sayısı geçen seneye göre %15,98 yükseldi. 2019-2020 karşılaştırmasında oransal artış bakımından en yüksek fark %32 ile pandemi başlangıcına denk gelen 1. çeyrekte yaşansa da 4. çeyrek sektöre gelen 93,3 milyonluk ziyaretçi sayısıyla yılın en yüksek rakamına sahip oldu.

Genel yıl değerlendirmesi kapsamında ise 2020’nin her çeyreğinde en çok trafik alan web sitesi A101 olurken, yıl içinde trafik payını en çok artıran site ise BİM oldu.

Mobil uygulama kullanıcıları artıyor

Raporda, sektördeki en popüler mobil online market uygulamaları olarak Getir, Migros Sanal Market, Migros Hemen, Cepte Şok ile Nisan ayında kullanıma sunulan A101 Kapıda uygulamaları incelendi. 4. çeyrek verileri, uygulamaların hem 2019’a göre hem de 2020 süresince popülerliklerini artırdığını, indirilme ve günlük aktif kullanıcı sayılarında ciddi artışlar yaşandığını gösteriyor.

2020 yılı geneline bakıldığında, her çeyrekte en çok indirilen uygulama Getir olurken, Cepte Şok indirilme sayısını en çok artıran uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

 

İLGİLİ HABERLER