Luca de Meo Renault’nun yeni CEO’su oldu

Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Dominique Senard başkanlığında toplanan Renault Grubu Yönetim Kurulu, 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Luca de Meo’yu Renault S.A.’nın İcra Kurulu Başkanı (CEO) ve  Renault s.a.s’ın Başkanı olarak atama kararı aldığını açıkladı.

Yönetim Kurulu, atama sürecinde Luca de Meo’nun tüm kariyeri boyunca edindiği deneyimlerinin ve başarılarının Renault Grubu’nun gelişmesi ve dönüşmesine her yönden katkı sağlayacak nitelikler olduğunun göz önünde bulundurulduğunu bildirdi.

Renault S.A.’nın Geçici İcra Kurulu Başkanı Clotilde Delbos, Luca de Meo göreve gelene dek İcra Kurulu Başkanı olarak görevlerini yerine getirmeye devam edecek. Yönetim Kurulu ayrıca, 1 Temmuz 2020’den itibaren geçerli olacak şekilde Clotilde Delbos’un İcra Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atanması için de olumlu görüş bildirdi.

Yönetim Kurulu, Grup Renault’nun yeni yönetimine güvenlerinin tam olduğunu ifade etti ve yeni liderlere görevinde başarılar diledi.

Luca de Meo hakkında:

1967 senesinde İtalya’nın Milano şehrinde doğan Luca de Meo Milano’daki Luigi Bocconi Ticaret Üniversitesi’nde İşletme okudu. Luca de Meo Renault’daki kariyerine başlamadan önce ilk olarak Toyota Avrupa’da, ardından da Lancia, Fiat ve Alfa Romeo markalarını yönettiği Fiat Grup’ta çalıştı. Otomotiv sektöründe 20 yılı aşkın deneyime sahip. Luca de Meo 2009 senesinde hem Volkswagen markalı binek otomobillerinin hem de Volkswagen Grubu’nun Pazarlama Direktörü olarak Volkswagen Grubu’nda çalışmaya başladı.  2012 senesinde AUDI AG’nin Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirildi. 1 Kasım 2015’ten Ocak 2020’ye kadar SEAT’in Yürütme Kurulu Başkanlığı’nın yanısıra, Ducati ve Lamborghini’nin Denetleme Kurulu Üyeliğini ve İtalya Volkswagen Grup’un Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı.

Clotilde Delbos hakkında:

1967 senesinde doğan, Clotilde Delbos Em lyon İşletme Okulu’ndan mezun oldu. Kariyerine Kaliforniya’da başlayan Delbos, 1992 senesinde Pechiney Grup’a katılmadan önce Paris’te Price Waterhouse Coopers’da çalıştı. Finans Bölümü Direktörü olmadan önce birçok farklı görevde yer aldı. Pechiney’nin Alcan tarafından satın alınmasının ardından, Delbos 2005 senesinden şirketin satıldığı 2011 senesinde kadar Mühendislik Ürünleri Bölümü’nün Başkan Yardımcısı ve İşletme Finans Direktörü olarak görev yaptı. Clotilde Delbos, Renault Grup’a 2012 yılında Grup Denetçisi olarak katıldı. 1 Mayıs 2014’te, İttifak’ın Denetlemesinden Sorumlu Global Direktör olarak atandı. 25 Nisan 2016’da, Renault Grubunun Kıdemli Başkan Yardımcılığına ve Mali İşler Direktörlüğü’ne getirildi. Delbos ayrıca RCI Banque’ın Yönetim Kurulu Başkanlığına ve Renault Grubu İcra Komitesi üyeliğine getirildi.11 Ekim 2019’da Delbos geçici bir süre için Renault’nun İcra Kurulu Başkanlığı’na atandı ve halen Renault Grubunun Finans ve Mali İşler Direktörü ve RCI Banque’ın da Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

İLGİLİ HABERLER