Kreatiflerin yüksek performanslı bilgisayardan beklentileri neler?

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pek çok kişi evden çalışmaya başladı. Elbette reklam sektörünün kreatifleri de… Hal böyle olunca evdeki bilgisayarın teknik özelliklerine çevrildi gözler… Zira söz konusu tasarım olunca bir bilgisayarın sınırları zorlaması ve yüksek bir performans sergilemesi bekleniyor. Peki, reklam sektörünün kreatifleri yüksek performanslı bilgisayarlardan ne bekliyor? O yaratıcı fikirleri hayal gücünden çekip tasarıma taşıyacak bilgisayarın özellikleri neler olmalı?

Sorularımın yanıtlarını reklam sektörünün önde gelen kreatif direktörleri ve art direktörlerinden alırken, performans bilgisayarlarının dünyadaki öncülerinden Lenovo’nun Türkiye Tüketici Segmenti Ürün Müdürü Boray Avcı da bize yüksek performanslı bilgisayarın geldiği son noktayı ve sektördeki trendleri anlattı…

“Fikirlerin görselleşmesi için bilgisayarlara ihtiyacımız var”

Yavuzhan Gel – YW Executive Creative Director 

 • Aslına bakılırsa tasarım süreci bir kağıt kalemle bile başlayabilir. Çünkü ilham hayatın her anında, birçok farklı kaynaktan gelebilir. Karşılaştığın bir bina, rengarenk çiçeklerle dolu bir tarla, bir arkadaşının ettiği bir laf… Bir sürü farklı şey… Ama doğal olarak, bu fikirlerin görselleşmesi, somutlaşması için bilgisayarlara ihtiyacımız var. Bu anlamda beklentim, fikrin tam anlamıyla hayal edildiği gibi ve hızlı bir şekilde hayata geçmesine olanak tanıması…
 • Bizim işimizde artık sadece iki boyutlu tasarımlar yok. Bazen üç boyutlu, bazen çok kompleks tasarımlar söz konusu olabiliyor. Bu anlamda güçlü bilgisayarlara sahip olmak önemli. İşlemci gücü, ekran kartı, RAM, bunlar hep yeterli olmalı. Kendi adıma en çok ofis programlarını kullanıyorum.

“İdeal tasarım için uyumlu “tasarımcı – makina” birlikteliğine ihtiyaç var”

Maya Öztürk – Tick Tock Boom Design Group Head

 • Donanım kaynaklarının doğru seçilmesi ve efektif kullanılması elbette elzem. Ancak tercihlerinizi belirlerken, ajans hedeflerinizi, geleceğin tasarım trendlerini, müşterinizin beklentilerini ve teknik altyapınızı değerlendirerek sisteminizi inşa etmelisiniz. Çünkü tercih ettiğiniz tasarım yazılımları, tam performans çalışabilmek ve en doğru hizmeti size verebilmek için, belli bir donanıma sahip olmanızı bekliyor.
 • Ancak bu noktada en iyi seçimi yapmak için yeterli bilgiye sahip olmanız gerekiyor, üreteceğiniz medyanın kategorisine göre tercihler yapmanız gerek, aksi halde bu durum sürece tek başınıza meydan okumaktan öteye gitmeyecektir. Bu sebeple; kompakt teknolojiler, tasarım süreçlerinde en çok tercih edilen sistemler haline geldi. Fakat gerek ekonomik nedenler, gerekse kompakt teknolojilerin tasarım yazılımlarıyla geç işbirlikleri, geldiğimiz süreçte alternatiflerinin önünü açmış bulunmakta.
 • Estetik algımız; sosyal medya sayesinde statik görsellerden, hareketli görsellere, videolara ve hologram dünyalara doğru evrildi. Hem makina performansı, hem de tasarımcı açısından kullandığınız işlemci (CPU), bellek (RAM), ekran kartı (GPU), depolama alanı (HDD-SSD) ve ekranların birbiriyle dost olması donanım tercihlerinizi belirlerken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri. Çünkü tasarımcılarınız doğal olarak en iyi tasarımı yapmasını sağlayacak, en iyi makinayı, en güçlü işlemciyi, en iyi depolama alanına sahip belleği ve daha büyük bir ekranı istiyor olacak. İdeal tasarım için uyumlu “tasarımcı – makina” birlikteliği, gerekli tasarım yazılımı, optimize edilebilir ve doğru donanıma sahip makinalara ihtiyaç vardır. Taşınabilir veya masaüstü makinalar hedeflere göre tercih sebebini farklılaştırsa dahi, her makina doğru sürüm, program ve doğru ellerde kapasitesi dahilinde yapması gereken(!) her şeyi yapabilir düzeyde olmalı.
 • Hedefleriniz arasında geleceğin tasarımlarını yakalamak varsa, bugünden donanımlarınızı, yazılım iş birliklerinizi, çalışanlarınızın teknik öğrenimlerini bu konulara yönlendirmeli, gerekli alt yapıyı oluşturmalısınız. Piyasa talepleri bu yönde eğilimlerini göstermeye başladığında, tasarımlarınız ve makinalarınızla performans hedeflerini daha kolay yakalamış olursunuz.
 • Ajanslarda yaratıcı süreç, her biri kendine özgü araçlar ve bilgi gereksinimleri içeren çok çeşitli görevleri kapsar. Hangi ölçütleri hedeflemeniz gerektiğini belirlerken, ne tür çalışmalar yapılacağını da değerlendirmeniz gerekir. Örneğin, bir metin yazarının yazım süreci ile bir animatörün tasarım süreçleri ve yapabilecekleri birbirinden farklıdır. Bu yüzden bunu daha kişisel bir düzeyde değerlendirmek daha doğru bir yöntem olacaktır. Bu noktada doğru donanıma sahip, doğru yazılımlarla desteklenmiş, doğru hedefler için kullanılan her makina yüksek performanslı olarak değerlendirilebilir.
 • Yaratıcı ekipler, bütünsel bir bakış açısına sahip, farklı disiplinler arasında rahatça hareket edebilen, koordinasyonu ve yeteneği yüksek insanlardan oluşur. Bu nedenle algı pratiği gelişmiş, kendi düşüncelerine ve geniş bir bakış açısına sahip kararlı profesyonellere ihtiyaç duyar. Ve makinalar, bu insanların fikirlerini, düşüncelerini ve tasarımlarını ortaya çıkarmak için kullandıkları en yakın iş birlikçileridir.

“Performanslı olmaları yaratım sürecini de büyük ölçüde etkiliyor”

Umut Dizdar – Concept Kreatif Direktörü

 • Yeni dünyada execution olarak artık yapabileceklerimizin sınırı yok denecek kadar çok genişledi, bilgisayarlar da bunu ayak uydurmalı. Sadece hardware olarak değil aynı zamanda software olarak hızlı, kolay ve akıllı olmalı.
 • Bunun yanı sıra bence artık çizer kadar yazar da üretime katılıyor, fikrini anlatmanın en iyi yolu onu göstermek olduğu için ajansımızda bir çok yazar arkadaşımız dahil herkes video edit’leme programlarını kullanabiliyor. Bu yüzden de bu programların ve bilgisayar yazılımlarının kolay ve herkesin kullanımına uygun olması gerekiyor.
 • Normalde bir grafik tasarımcı sadece Illustrator, Photoshop ve Indesign programları ile tüm tasarımlarını üretebilir. Ama günümüzde content ağırlıklı olarak video olduğu için neredeyse bir Motion Designer kadar After Effects kullanmak gerekiyor. Bu da haliyle bilgisayarların performanslarından daha fazlasını beklememize sebep oluyor. Bunlara ek olarak 3D programlar da tasarımcılar için güçlü birer tool oluyor. Örneğin Cinema 4D gibi.
 • Yazının tamamında bahsettiğim gibi bilgisayarlar tasarımcıların çok önemli bir parçaları ve performanslı olmaları yaratım sürecini de büyük ölçüde etkiliyor. Bu yüzde ajanslardaki bilgisayar parkurlarının güçlü ve yeni olması çok önemli.

“Tasarımcının en iyisini kullanması, hem mental olarak hem de üretim açısından çok önemli”

Çağatay Can – Havas Istanbul Senior Art Director

 • Tasarım sürecinde bilgisayardan beklentim sürecin normal akışını yavaşlatmadan sürece katkı sağlaması. Marka ve modele göre farklılık gösterse bile minimum 32 GB ram ve 2 GB ekran kartı gerekiyor.
 • Üretim sürecinde bilgisayarın donması, takılması, yavaş çalışması gibi istenmeyen olaylar zaten stresli olan sürece ekstra stres yüklemesi yapabiliyor. Tasarımcının, kullanabileceği seçenekler arasından en iyisini kullanması, hem mental olarak hem de üretim açısından çok önemli.

Türkiye’nin önde gelen kreatif direktörleri ve art direktörlerinin yüksek performanslı bilgisayardan beklentileri böyle. Peki, yüksek performanslı bilgisayar ne demek? Kullanıcıların hangi beklentilerini karşılaması gerekiyor? Bakın bu alanın öncü kurumlarından Lenovo’nun Türkiye Tüketici Segmenti Ürün Müdürü Boray Avcı yüksek performanslı bilgisayarın geldiği noktayı bizler için tanımlıyor…

“Tasarımcılar ve içerik üreticileri için yeni serimiz geliyor: Creator”

Boray Avcı – Lenovo Türkiye Tüketici Segmenti Ürün Müdürü 

 • Yüksek performanslı bilgisayarlar, oyunları en kaliteli şekilde, üst düzeyde performansla oynamak isteyen ya da hızlıca içerik geliştirmek isteyen kişilerin tercih ettiği bilgisayarlardır.
 • Standart bilgisayarlardan genellikle ekran çözünürlüğü, soğutma teknolojileri, hız ve yazılım gibi özellikleri ile farklılaşırlar. Kullanıcıların bir oyunu istedikleri en üst seviyede, profesyonelce oynama beklentilerini ya da doğru ve hızlı bir şekilde içerik geliştirme beklentilerini karşılıyor olması gerekir.
 • Lenovo olarak şu an kullanıcılara yüksek performanslı bilgisayar serimizde yüksek performansı veya oyun bilgisayarı olarak Legion serisini sunuyoruz. Kullanıcılar tercihlerine göre dizüstü ya da masaüstü ürünleri bulunan Legion serisi ürünlerimizi alabiliyorlar.
 • Legion serisi dışında yeni ürünlerimiz olarak kullanıcılarımız ile buluşturacağımız Creator serimiz geliyor. Creator serisi aslında oyun oynamaktan daha çok tasarım yapan, içerik üreten kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik bir serimiz ve Eylül dönemi gibi Türkiye stoklarında olacak. Creator serimizde de Legion serisindeki gibi üst düzey işlemci, hızlı diskler ve güçlü ekran kartları seçenekleri olacak.
 • Yüksek performanslı bilgisayar pazarında kullanıcıların isteklerine tam olarak yanıt verebilmek adına çok farklı konfigürasyonlar ile bilgisayarlarımızı Türkiye’ye getiriyoruz.
 • Aynı zamanda yine kullanıcılarımızın ürünlerimize daha kolay ulaşabilmesi için farklı satış kanallarında Legion serisi ürünlerimiz bulunuyor. Ürünleri oluştururken olabildiğince yeni teknolojik özellikleri kullanarak kullanıcılarımıza üst düzey bir deneyim yaşatmayı istiyoruz.
 • Lenovo olarak bu pazarda her zaman yaptığımız gibi kullanıcılarımıza yenilikçi, üst düzey cihazlar sunmak istiyoruz. Aynı zamanda Legion serisinin tamamlayıcı ürünleri olan Legion monitör ve aksesuarlar ile tam bir deneyim sunmayı hedefliyoruz.

İLGİLİ HABERLER