KoçSistem’in Yeşil Bilgi Platformu Elçileri denizi temizledi!

Yeşil Bilgi Platformu, üye şirketlerinden KoçSistem çalışanlarına yönelik özel bir projeye daha imza attı. Platform, çevre sorunlarıyla mücadeleye katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla KoçSistem çalışanlarının fikir, görüş ve proje önerilerini topladı ve yaptığı değerlendirmeler sonucu “Deniz Temizleme” projesini hayata geçirmeye karar verdi.

KoçSistem çalışanlarının yanı sıra şirket dışından da Yeşil Bilgi Platformu Elçileri’nin katıldığı ve DenizTemiz Derneği/TURMEPA’nın iş ortağı olduğu etkinlik, 20’e yakın gönüllü dalgıcın katılımı ile Caddebostan Sahil Plajı’nda gerçekleşti. Aktif Balıkadamlar Kulübü Spor Derneği’ne bağlı dalgıçların da yardımı ile bir saate yakın süren dalış sonunda deniz dibinden; onlarca cam ve plastik şişe, teneke kutu, ayakkabı, çakmak ve daha pek çok zararlı atık çıkartıldı.

09 Kasım’da gerçekleşen etkinliğin bir başka önemi ise ekibin, deniz temizliğine başlamadan önce gerçekleştirdiği “Atatürk’ü Anma Dalışı” oldu.

“Hepimiz sorumluyuz, taşın altına elimizi koyma vakti çoktan geldi”

Deniz dibi temizliğini yapan dalgıçlar arasında yer alan KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu etkinlikle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Çalışanlarımızın Yeşil Bilgi Platformu’nun misyonuna katkıda bulunmaları için beş yıldır farklı projeler gerçekleştiriyoruz. Çünkü biliyoruz ki hepimiz sorumluyuz ve bu mücadele içinde taşın altına elimizi koyma vakti çoktan geldi. Bu sene daha fazla sorumluluk almalarını sağlamak amacıyla çalışanlarımızdan 20’ye yakın proje önerisi topladık ve ilk olarak Serhan Alkaya’nın Deniz Temizleme önerisini değerlendirme kararı aldık. İş ortağımız TURMEPA ile yürüttüğümüz ve benim de gönüllü olarak yer aldığım projenin sonunda denizden kilolarca zararlı atık çıkardık. Bildiğiniz gibi denize atılan bir plastik şişe 450 yılda, bir gazete altı haftada, bir teneke kutu 100 yılda ve en zor ayrışan atık olan cam ise ancak bir milyon yılda yok oluyor. Bu atıklar, verdikleri zararların yanı sıra denizde yaşayan canlıların da yaşamını tehdit ediyor. Bu bilgilerden yola çıkarak projemizi, çevre sorunları ile mücadelemizde önemli bir adım olarak görüyor ve bu amaçla yeni etkinlikler yapmayı planlanıyoruz.”

TURMEPA’nın yaptığı açıklamaya göre ise, bu ortak çalışma ile Caddebostan sahilinde deniz altından 35 kilo atık çıkarıldı. Deniz dibi temizliğinin ardından 12 kilo plastik poşet ve inşaat atığının yanı sıra 18 çeşitli plastik atık, 10 cam atığı ve 5 metal atığın yanı sıra onlarca zararlı madde arıtma tesisine ulaştırıldı. Bazı atıklar da, TURMEPA Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi’nde sergilenmek ve eğitim çalışmalarında kullanılmak üzere dernek merkezine götürüldü.

TURMEPA, deniz ve su varlıklarımızın kirliliğiyle mücadele etmek ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak için 19 yıldır sayısız proje ve etkinlik hayata geçiriyor. TURMEPA, KoçSistem ve Yeşil Bilgi Platformu ile gerçekleştirdiği farkındalığı artırmaya yönelik etkinlikle de, bu hedefe bir adam daha yaklaşmış bulunuyor. Deniz kirliliğinin %8o oranında karadan ve insan eliyle gerçekleştiğinin altını çizen TURMEPA; evde, ofiste, hastanede, fabrikada, tarlada, bahçede ve sokaktaki her şeyin sonunda denize ulaştığının altını çizdi ve kamuoyunu denizlerimizi korumak için göreve çağırdı.

İLGİLİ HABERLER