KOBİ’lerin ideal pazarlama kanalı dijital…

Google AdWords Premier SMB Partner’ı olan EG Bilişim’in Pazarlama Yöneticisi Burak Çarbuğa’ya göre dijital kanallar bugün artık KOBİ’lerin ideal pazarlama mecralarının başında geliyor. Çarbuğa ile hem KOBİ’lerin pazarlama stratejilerini nasıl şekillendirmeleri gerektiğini hem de dijital pazarlamanın trendlerini konuştuk. İşte o keyifli söyleşiden satır başları…

Dijital pazarlamanın yeni trendleri

✓ Instagram’ın büyük hamlelerinden olan “Hikayeler” ve “Canlı Yayın” özelliğinin hem kullanıcılar hem de markalar tarafından yoğun olarak kullanması, sosyal medyanın kullanım alışkanlığında büyük bir etki yarattı. Gerçek zamanlı paylaşım metodunu geniş bir kitleye yayan bu güncellemeler sayesinde kullanıcı ve marka arasındaki iletişimi daha da samimileştirdi.

✓ Jenerik içeriklerin yerini kişiselleştirilmiş içeriklere bırakması dijital pazarlama kampanyalarının etkileşimini ve başarısını yükseltmiştir. Özellikle de özgün video içeriklerin fotoğraflara göre çok daha fazla erişim alması sosyal mecranın nabzını tutmaya devam edecektir.

✓ influencer marketing de sosyal medya pazarlamasının trendleri arasında. Takipcileriyle kurdukları güven ve samimiyet duygusu marka ya da ürünleri tanıtmak ve deneyimletmek için teşvik edici bir sosyal medya pazarlama stratejisi olmaya devam edeceğini önümüzdeki yıllar için de söyleyebiliriz.

✓ Giyilebilir teknolojinin yaygınlaşması, markaların bu cihazlara yönelik uygulama geliştirmesini etkile-di. Lokasyon bazlı hedeflemeler, bildirimlerin doğru-dan kullanıcılarla etkileşime geçmesini sağlayarak, dijital pazarlama kanalında yeni kampanya kurgularının oluşumunun önünü açmış oldu.

KOBİ’ler dijital pazarlama stratejilerini nasıl belirlemeli?

Burak Çarbuğa

EG Bilişim Pazarlama Yöneticisi Burak Çarbuğa

✓ KOBİ’lerin dijital pazarlama planı hazırlarken öncelikle işletmenin mevcut iş hacminin, içinde bulunduğu sektörün ve rakip analizinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. İster geleneksel ister dijital pazarlama çalışmalarında olsun temelde yapılacak bu üç analiz işletmenin büyüme stratejisini belirlemedeki temel unsurlar. Analizlerin ardından ortaya çıkan raporda dijital yatırımın en fazla dönüş alabileceği dijital pazarlama faaliyeti öncelikli olarak seçilmeli.

✓ Google AdWords, bir işletmenin dijital yatırım getirisine en hızlı dönüşümü sağlayan bir arama motoru reklamcılığı. 48 milyon aktif internet kullanıcısının olduğu Türkiye’de Google AdWords ile KOBİ’ler, hızlı bir şekilde geri dönüş alabilecekler. Ardından işletmenin öncelikli ihtiyacına göre belirlenebilecek, sosyal medya, SEO (arama motoru optimizasyonu), e-posta pazarlaması gibi çalışmalar dijital pazarlama planının bütünü oluşturacaktır.

Sosyal medya KOBİ’ler için en etkin mecra konumunda

✓ Türkiye’de yaklaşık, 52 milyon kullanıcı sayısıyla YouTube, 48 milyon kullanıcısı ile Facebook ve 38 milyon kullanıcı sayısına sahip Instagram; KOBİ’lerin marka bilinirliğini ya da pazarlama kampanyalarını hedef kitlelerine ulaştırabilmesi için en etkin mecralar arasında.

✓ Bu mecralarda kullanılabilecek görsel içerikler işletmenin hedef kitlesine uygun olarak hazırlanırsa düşük maliyetlerle sağlanabilecek dijital reklam çalışması, işletmenin bilinirliğinin artmasına fayda sağlayarak mecraları etkileşimi yüksek bir şekilde kullanmış olur.

Google Adwords reklam bütçesinin yüksek olması her şeyi çözmüyor

✓ Google kullanıcılarına benzersiz bir arama deneyimi sunmak istiyor. Bu deneyimi kullanıcılarına, faydalı reklamları öncelikli olarak sunmak istemesiyle doğrudan ilişkili. Bu sebeple reklam bütçesinin yüksek olması arama sonuçlarında ilk sırada olmak için yeterli değil.

✓ Kalite Puanı, bir Google AdWords hesabındaki reklamların, anahtar kelimelerin ve açılış sayfasının genel performansına yönelik 1 ile 10 arası bildirilen bir tahmindir. Kalite Puanı’nın optimum ( 10 üzerinden 7 ve üstü) olması, Google AdWords reklam sonuçlarınızın hem daha üst sıralarda yayınlanmasını sağlar hem de daha az bütçe ödemenize olanak tanır.

✓ Web sayfanızın açılış hızının artırılması, anahtar kelimelerinize reklam metinlerinde ve web sayfanızın içeriğinde yer verilmesi, hedef linklerinizin ilgili sayfaya yönlendirmesi Kalite Puanı’nın yükseltilmesi için yapılması gereken öncelikli çalışmalardan birkaçıdır.

Mobil artık öncelikli kanal

✓ Son yapılan tüketici araştırmalarını incelediği-mizde kullanıcıların yüzde 51’inin Türkiye’de online ürün araştırması yaparken mobil cihazları tercih ettiğini gösteriyor. 2011 yılından itibaren mobil penetrasyon oranının yüzde 65’lere ulaştığı Türkiye’de mobil öncelikli bir kanal haline geldi.

✓ KOBİ’lerin bu pazarın içerisinde yer alabilmesi için mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmaları gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konuysa sitelerinin açılış hızlarının iki saniyenin altın­da olması. Tüketiciler yavaş açılan web sitelerinin yükleme süresini beklemeden siteyi terk ediyor. Kullanım kolay­lığı sunan web site tasarımı, açıklayıcı içerikler ve dinamik ürün görselleri satış sürecinin yani makro hedefin tamam­lanmasına fayda sağlar.

✓ Türkiye’deki online satın alma istatistiklerine baktığımızda tüketicinin internet üzerinden satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce bir web sitesini ortalama dört kez ziyaret ettiğini ve makro dönüşümlerde büyük oranı masaüstü bilgisayarlardan ya da laptoplardan gerçekleştiğini görüyoruz.

İLGİLİ HABERLER