“Kızlar Okula” diyen Banvit’e ödül

Avrupa Komisyonu desteği, CSR Europe ve Business in the Community liderliğinde yürütülen Avrupa Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı, 2012’nin en başarılı KSS projelerini belirledi. Yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken Banvit, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bandırma Şubesi işbirliğiyle 2007 yılında, okula gidemeyen kız çocuklarına destek vermek amacıyla başlattığı “Kızlar Banvit’le Okula” projesi kapsamında ilköğretim alanında eğitime sağladığı katkılarla “Kaynak Kullanımı” dalında ikincilik ödülüne lâyık görüldü.

Bu yıl İşbirliği, İnovasyon ve Etki teması altında düzenlenen yarışmaya 50 şirketten 62 başvuru yapıldı. Jüri tarafından yapılan ön değerlendirmeyi geçen 23 şirketten 26 proje 8 Nisan 2013’te Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen final gününde birincilik için yarıştı. “KOBİ” ve “Büyük Şirket” kategorileri ile “Inovasyon”, “Etkin Yönetim”, “Kaynak Kullanımı”, “Liderlik”, “İletişim”, “Sosyal Fayda” ve “Kurumsal Fayda“ dallarında ödül verilen yarışmanın birincilerini, Avrupa Birliği Bakanlığı, Siyasi İşler Başkanı Ege Erkoçak, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Melsa Ararat, Güneydoğu Anadolu Projesi İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı, CSR Europe Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Dinler’den oluşan Türkiye KSS Avrupa Ödül Programı jürisi belirledi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bandırma Şubesi işbirliğiyle okula gidemeyen kız çocuklarına destek vermek amacıyla yürüttüğü “Kızlar Banvit’le Okula” projesi kapsamında ilköğretim alanında eğitime katkı sağlayan Banvit, “Kaynak Kullanımı” dalında ikincilik ödülünü kazandı.

Ödülle ilgili olarak Banvit A.Ş. Kurumsal Gelişim ve İletişim Direktörü İlgi Görener, “Ülkemizde belirli kesimlerde hâlâ eğitim olanaklarına ulaşmakta güçlük çeken, bu olanaklardan mahrum kalan veya maksatlı olarak bırakılan kız çocuklarımız bulunuyor. Üretim merkezimizin bulunduğu Balıkesir’in Bandırma ilçesi de göç ve dolayısıyla kız çocuklarının okula gönderilmemesi sorunundan payını almış yerleşimlerimizden biri. Bizler bu sorunun çözümüne yakın çevremizden başlayarak katkıda bulunmak üzere, 2007 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Bandırma Şubesi ile birlikte bir proje geliştirerek destek vermeye başladık. ‘Kızlar Banvit’le Okula’ projesi bu işbirliğinin sonucu olarak doğdu. İlk yılımızda Bandırma’nın göç alan semtlerinden, titiz çalışmalar sonucunda gerçekten ihtiyacı olduğunu saptadığımız ailelere ulaşarak, 50 kızımızla yola koyulduk. Sonraki yıl bu rakamı 100’e yükselterek uygulamayı daha geniş bir kesime yaydık. Bu yerel kapsamlı projede çocuklarımıza sadece maddi destekte bulunmuyoruz. Çağdaş Türkiye’nin çağdaş kızları olabilmeleri için onları pek çok sosyal aktiviteye dahil ediyor ve en önemlisi ebeveynleriyle bir araya gelip, çeşitli eğitim toplantılarıyla anne-babaların bilinç düzeylerini ve farkındalıklarını arttırmaya gayret ediyoruz” dedi. Görener sözlerine şöyle devam etti; “Avrupa Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı kapsamında aldığımız ödül bizi çok gururlandırdı. Kızlarımıza destek vermeye devam edeceğiz ve daha çok sayıda çocuğumuza destek vermek için çalışacağız. Aldığımız ödül hedeflerimiz doğrultusunda bize motivasyon sağladı.”

İLGİLİ HABERLER