Kadınlar stratejik, erkekler deneysel

Siberalem’in üyeleri arasında gerçekleştirdiği ‘ısrar’ araştırmasına göre, erkekler aynı anda birden fazla kadınla mesajlaşırken, kadınlar seçici davranıyor. Bir erkek gönderdiği mesaja yanıt alamasa bile farklı zamanlarda mesaj göndermeye devam ederken, kadınlar sadece gerçekten ilgilendikleri kişilere mesaj gönderiyor.
Türkiye’nin ilk ve en büyük ilişki ve arkadaşlık platformu Siberalem, “Teklif var ısrar yok” sözünün online dünyada ne kadar gerçek olduğunu araştırdı. Siberalem’in verilerine göre, belirlenen kriterlere uygun kişilerin arandığı sistem üzerinde, her gün binlerce eşleşme gerçekleşiyor. Bu eşleşmelerde ilk mesajı gönderenler genelde erkekler oluyor. Erkekler ilgilendikleri kadınlara mesaj atarken daha cesur davranırlarken, kadınlar seçici yaklaşmayı tercih ediyor. Örneğin, bir erkek bir kadına farklı zamanlarda 3-4 mesaj atıp cevap beklerken, kadınlar daha stratejik davranıp, cevap alma ihtimalleri yüksek olan, gerçekten ilgilendikleri kişilere mesaj gönderiyorlar.
Kadınlar aynı anda çok fazla insanla yazışmayı tercih etmezken, erkekler çok sayıda kişiyle aynı anda yazışıyor. Bu da kadınların daha seçici olduklarını, erkeklerin ise ‘deneysel’ bir yaklaşımı benimsediklerini gösteriyor. Kadınlar, önce erkeklerin profillerini inceliyorlar. Eğer gerçekten mesaj göndermek istediklerine karar verirlerse, bu yönde hamle yapıyorlar. Erkekler ise daha çok kadına daha sık mesaj atarak geri dönüş alma ve iletişim kurma şanslarını artırmak istiyorlar.
Israr yaşa göre değişiyor
Siberalem’in verilerine göre, ısrarcı yaklaşım yaş gruplarına göre değişiklik gösteriyor. 24-30 yaş arasındaki kullanıcılar ilgilendikleri kişiye bir mesaj atıyor ve cevap gelmezse ikinci mesajı düşük ihtimalle gönderiyor. 30-35 yaş arası kullanıcılar yüksek oranda ikinci hatta üçüncü mesajı gönderirken, 35 yaş üstü Siberalem üyeleri, profillerini inceledikleri ve gerçekten ilgilerini çeken üyelere gönderdikleri ilk mesaja yanıt alamazlarsa, ikinci mesajı da göndermeyi tercih ediyorlar.
Sakin saatlerde tanışanlar sevgili oluyor
En çok sayıda Siberalem üyesinin online olduğu saatler 20.00-00.00 arası olurken, Siberalem’de tanışıp halen birlikteliklerini sürdüren çiftler ilk yazışmaya başladıkları saat aralığının 18.00-21.00 olduğunu belirtiyor. Buna göre, eşleşen kişiler, daha az kalabalıkken birbirlerine daha çok zaman ayırıyor ve daha iyi zaman geçiriyorlar. Bu da tanışma fırsatını artıran bir unsur olarak öne çıkıyor.

 

İLGİLİ HABERLER