Kadının gücü ve fantastik diyarlar: 2018’in görsel trendleri belli oldu

Shutterstock’ın kreatif ekibi sitelerinde yapılan milyonlarca arama ve indirme verilerini analiz ederek 2018’in görsel trendlerini belirledi.

Her sene shutterstock’da yapılan arama ve indirmelerin analizleriyle bu yıl da karşımıza çıkacak ve popüler kültüre yön verecek görsel tasarımlar listelendi. Kadının gücü bu listede ön plana çıkıyor. İşte 2018’de bol bol göreceğimiz görsel trendler;

1) Fantastik Dünya

1_fantasy-mosaic-4

Mistik yaratıklar, fantastik manzaralar içeren semboller ve görsellere sahip fantezi kategorisi bizi hayali bir dünyaya sürüklüyor. En çok bilinen fantastik karakterlerden unicorn için yapılan arama yüzde 297 artarken, deniz kızı için yapılan aramalar yüzde 145 artış gösteriyor. Fantastik diyarların, mitolojik yaratıkların içinde bulunduğu fantezi kategorisi bir çok kategoriye göre oldukça popüler.

 

2) Yeni minimalizm

2_new-minimalism-mosaic-1

Popüler sanatı sürekli yeniden tasarlayarak kendini her geçen an geliştiren minimalizm bu yılın en popüler trendlerinden. Minimal dövme tasarımlarında çok kullanılan continuous line (bitmeyen çizgi) görselleri yüzde 432 oranında yükselişte. Minimalizmin içeriğinde henüz yeni popüler olan neon daire tasarımları ise yüzde 387 ile hızlı bir yükseliş elde ediyor.

3) Uzaya dönüş

3_space-mosaic-1

Bilim kurgu kategorisi Star Wars ve Star Trek’in yeniden uyarlamaları ile tekrar popülerlik kazandı. Tabi ki bunda Stranger Things, Dark gibi bilim kurgu dizilerin de büyük etkisi var. Güneş için yapılan aramalar yüzde 991 artış gösteriyor. Astro içerikli aramalar ise yüzde 671’lik bir yükselmede.

4) Asi Pastel

5_punchy-mosaic-1

Cıvıl cıvıl renklerin taşıdığı masumiyet ve saflığı tam tersine döndüren pastel tasarımlar popülerliğini arttırıyor ve bu yıl da karşımıza en çok çıkacak tasarımlar arasına giriyor.

5) Kadının gücü

6_global-march-mosaic-3

Kadın haklarının ve kadınların eşitlik mücadelesinin her geçen zaman daha da arttığının bir kanıtı olacak ki Dünya Kadınlar Günü’ne ait aramalar yüzde 660 oranında artmış durumda. Aktivizm alakalı aramalarda ise yükseliş yüzde 540. Kadınların küresel yürüyüşleriyle verdikleri mesajın yankıları sanata, filme, tiyatroya, politikaya kısaca her alana katlanarak etki etmeye devam ediyor.

6) Antik Geometri

9_ancient-geo-mosaic-1

Ruhsal ve matematiksel bütünlük içeren görseller yükselen trendlerden. Simetrik ve mistik bir zemin oluşturan tasarımlar tüm dünyada tercih ediliyor. Arabesk tasarımların arama ve indirmedeki artışı yüzde 8 bin 536 ile bir hayli yüksek.

kaynak: shutterstock

 

İLGİLİ HABERLER