Kadın için Teknoloji projesinin yeni dönemi başlıyor

Teknosa’nın Habitat Derneği ile birlikte 2007 yılından beri aralıksız olarak sürdürdüğü “Kadın için Teknoloji” projesi, eğitmenlerin eğitimiyle başladı. 7 farklı ilden eğitimlere katılan gönüllü gençler, 2020 yılında binlerce kadının dijital okur-yazar olması için eğitimler düzenleyecek.

Sabancı iştiraklerinden Teknosa ve Habitat Derneği ortaklığında sürdürülen sosyal sorumluluk projesi “Kadın için Teknoloji” 14’üncü yılına giriyor. 2020 yılı çalışmaları kapsamında kadınlara yönelik dijital okur-yazarlık eğitimleri Adana, Sinop, Uşak, Kocaeli, Kars, Gaziantep ve Konya illerinde düzenlenecek. Bu yıl eğitimlerin gerçekleşeceği 7 ilde en az 2 bin kadına ulaşılması hedefleniyor.

Nesilleri buluşturan Kadın için Teknoloji projesi yeni dönem çalışmalarının ilk adımı, geçtiğimiz günlerde düzenlenen “eğitmen eğitimi” ile atıldı. İstanbul’da gerçekleşen eğitime 30 gönüllü genç katıldı. Habitat eğitimcileri ve üniversiteli akademisyenler tarafından verilen eğitimlerde; internet ve teknoloji, sosyal medya, görsel tasarım, mobil uygulamalar, güvenli internet ana başlıkları altında 50’yi aşkın konu işlendi. İletişim, farkındalık ve takım çalışması ile ilgili atölye çalışmaları yapıldı.

Kadın için Teknoloji eğitimleri kapsamında bilgisayar kullanım alanları ve temel kavramları, internete giriş ve e-posta gönderimi, sosyal medya ve mobil cihaz kullanımı hakkında bilgiler veriliyor. Eğitim sonunda kadınlar, sosyal çevresini genişletiyor, e-devlet işlemlerini aktif olarak kullanıyor, ilgi alanlarına göre internet ve sosyal medya platformlarını etkin şekilde takip edebiliyor ve sosyal medya üzerinden el emeklerini, evde ürettiklerini tanıtarak ticaretini yapma fırsatı buluyorlar.

İLGİLİ HABERLER