iyzico’ya IFC önderliğinde 16 Milyon TL’lik yatırım

Türkiye’nin yenilikçi ödeme sistemi olan iyzico, 16 milyon TL’lik yeni bir yatırım aldığını duyurdu. Dünya Bankası Grubu bünyesinde faaliyet gösteren IFC’nin liderlik ettiği yatırımda, daha önceki turda da yatırım yapan 212 ve Speedinvest Invest’in yanı sıra Endeavor Catalyst de pay sahibi kuruluşlar arasında yer alıyor. 

Tüm dünyada, yaptığı yatırımlarla büyümekte olan şirketlerin hem yerel, hem de yabancı pazarlarda genişlemesini hedefleyen ve bu şirketlere danışmanlık da veren IFC, iyzico’ya yapılan yatırımda 8 milyon TL’lik paya sahip. Türkiye’de teknoloji firmalarına erken dönem girişim sermayesi sağlayan ve iyzico’ya yapılan ikinci tur yatırıma dahil olan 212 ise bu turda 6,5 milyon TL seviyesinde bir yatırım yaptı. Toplam 16 milyon TL’ye ulaşan yatırımda, Speedinvest  1 milyon TL,  Endeavor girişimcilerine yatırım desteği sağlayan, Türkiye’de daha önce Yemeksepeti ve Peak Games’e yatırım yapan ve yatırımcıları arasında LinkedIn’in kurucusu Reid Hoffman gibi isimlerin yer aldığı Endeavor Catalyst ise 500 bin TL’lik yatırımla yer alıyor. 

Yeni yatırım ilgili bir açıklama yapan iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu şunları söyledi: “Dünya Bankası Grubu’na dahil bir kuruluş olan IFC’nin iyzico ya yatırım yapması bizim için çok büyük bir önem taşımaktadır. Kuruluşumuzdan bu yana, kısa bir süre içerisinde Türkiye’de ödeme sistemleri alanında öncü konumuna geldik. Her biri kendi alanında uzman ve geniş tecrübeye sahip isimleri ekibimize katarak ödeme sistemlerinin milli takımı haline geldik. Türkiye’de lisanslı ödeme hizmetleri şirketi olmak için gereken tüm kriterleri yerine getirip, BDDK’ya ilgili başvuruyu yapan ilk şirketler arasında yer alıyoruz. Bu aşamadan sonraki hedefimiz sadece Türkiye’de değil bölgede de lider ödeme sistemi olmaktır. Aldığımız yeni yatırım bu önemli hedefimize ulaşmak için bize çok büyük bir güç verecek. iyzico’nun bölgenin lider ödeme sistemi haline gelmesi için agresif bir şekilde büyümeye devam edeceğiz.”IFC Finans Teknolojileri Yatırım Grubu Başkanı Andi Dervishi, yapılan yatırım hakkında şunları söyledi: ” iyzico e-ticaret alanında satış yapan ve pazaryeri şeklinde faaliyet gösteren şirketler için çok kapsamlı online ödeme çözümleri sunuyor. iyzico sayesinde, e-ticaret şirketleri kullanıcılarına daha fazla ödeme seçeneğini düşük maliyetle ve yüksek güvenlikle sunabiliyor. iyzico, Türkiye’de hızla büyüyen e-ticaret sektörünün altyapısında çok önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz.” 

Kurulduğu 2012 yılından bu yana toplam 5,4 milyon TL yatırım alan iyzico, toplamda 13.500’i aşkın kayıtlı üye iş yerine ulaşmış durumda. Her ay ortalama 250 iş yerinin hizmet almaya başladığı iyzico üzerinden yapılan işlem sayısı ise geçtiğimiz seneye göre %700 arttı. 12 banka ile entegre olarak e-ticaret şirketlerine esnek çözümler sağlayan iyzico’da aylık işlem hacmi de  bir önceki yıla kıyasla yaklaşık %900 artış gösterdi. 

Dünya Bankası Grubu üyesi IFC, Türkiye’de yaklaşık 50 yıldır özel sektörün kalkınmasını desteklemektedir. Türkiye, toplam yaklaşık 4,3 milyar dolarlık mevcut yatırım portföyü ile IFC’nin tüm küresel portföyü içerisinde en büyük üçüncü ülke konumunda yer almaktadır. IFC, 2012-2016 Ülke Ortaklık Stratejisi çerçevesinde Türkiye’de özel sektöre toplam 2.8 milyar dolar tutarında destekte bulunmuştur.

İLGİLİ HABERLER