İthal edilen powerbank sayısı telefonu geçti

Telefon başına düşen taşınabilir batarya sayısı 1.5’e çıktı. Türkiye’de yılda 12 milyon telefon satılırken geçen yıl 20 milyona yakın taşınabilir şarj cihazı ithal edildi.

Yıllık ortalama 12 milyon cep telefonunun satıldığı Türkiye, artan akıllı telefon mobil internet kullanımıyla yılda 19 milyonu aşkın taşınabilir şarj cihazı ithalatı yapar hale geldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2017’de gerçekleştirilen 19.3 milyon adet taşınabilir şarj cihazı ithalatına 75.9 milyon dolar (284.6 milyon TL) harcandı. Bu dönemde, cihaz başına ithalat fiyatı da yaklaşık dolar (15 TL) olarak kayda geçti.
Gazete Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre, rakamlar göz önüne alındığında, Türkiye’de her cep telefonu sahibine 1.5 taşınabilir şarj cihazı düştüğü görülüyor. Uzmanlar, kişi başına 1’den çok taşınabilir batarya düşmesinin birden çok sebebi olduğunu vurguluyor. Buna göre, artan sosyal medya kullanımı, mobil alışverişin yaygınlaşması ve diğer akıllı telefon uygulamalarına karşı ilginin de yükselişi, telefonların şarj sürelerini kısaltıyor.

Hal böyle olunca da, gündelik hayatın en büyük sorunlarından birine çözüm olarak taşınabilir şarj cihazları kullanıcıların imdadına yetişiyor. Teknoloji marketlerde ve online alışveriş sitelerinde fiyatları 10-250 TL arasında değişen bu cihazların, ortalama satış fiyatları 130 TL olarak kabul edildiğinde ise, Türkiye ‘powerbank’ pazarının büyüklüğü yaklaşık 2.5 milyar lirayı buluyor.

Global power bank pazarı büyüklüğü 15 milyar dolar

Araştırma şirketi Visiongain’in raporuna göre dünya powerbank pazarının büyüklüğü 2017’de 15.1 milyar doları (56.6 milyar TL) bulmuş durumda. Rakamlara göre, Türkiye’nin taşınabilir şarj cihazı pazarı büyüklüğünün dünyanın yüzde 4’ü kadar olduğu görülüyor. 5 yıl içinde yüzde 20’den fazla büyümesi beklenen küresel pazarın, 2022 yılında toplam büyüklüğünün 29.5 milyar dolara (110.6 milyar TL) ulaşacağı tahmin ediliyor.

En çok 2000 mAh’ler tercih ediliyor

Lityum-ion’dan üretilen taşınabilir bataryalar, miliamper/ saat (mAh) değerinin yüksekliği ile doğru orantılı olarak pil ömrü sunuyor. Piyasada fiyatlarının uygunluğu sebebiyle yaygın olarak 2000 mAh’lik bataryalar satışa sunulsa da, 5000 ve 10000 mAh’lik taşınabilir şarj cihazları da alıcı buluyor.

Kaynak: Haberturk.com

İLGİLİ HABERLER