Instagram’a yeni mesajlaşma platformu: Direct

Instagram, Direct adında yeni bir mesajlaşma uygulaması piyasaya sundu. Mevcut Instagram uygulamasında yer alan mesajlaşma kısmını ana uygulamanın içinden çıkaracak olan Instagram, Direct isimli uygulamayla Snapchat’e doğrudan bir rakip olacak.

Direct mesajlaşma uygulaması ilk olarak  iOS ve Android platformların da sadece  6 ülkede pilot olarak kullanılacak. Bu 6 pilot ülkenin içerisinde Türkiye de bulunuyor. Diğer ülkeler ise Şili, İsrail, İtalya, Portekiz ve Uruguay.

Instagram’ın mesajlaşma bölümünü ayırmasının diğer bir nedeni, markaların da işini kolaylaştırmak. Şu anda 1 milyar aktif kullanıcı sayısına doğru emin adımlarla ilerleyen Instagram’daki işletme sayısının da 25 milyona ulaştığını düşünürsek, Instagram müşteri hizmetleri için de önemli bir kanal haline geldiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte kullanıcılar arasındaki özel mesajlaşma trafiğini de yönetmek için Instagram’ın Direct uygulaması kimi kullanıcılara avantaj sağlayacak.

Facebook’un izlediği strateji doğrultusunda uygulamanın içinden yeni bir uygulamanın doğması kullanıcılar açısında beğenilme konusunda oldukça görece. Instagram’ın mesajlaşma bölümü ayrı bir Direct uygulaması olarak piyasaya çıkarsa, Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma uygulamalarının sayısı da WhatsApp, Messenger ve Direct olmak üzere 3’e yükselecek.

İLGİLİ HABERLER