İletişimciler duayenleri Alaeddin Asna’yı anlattı…

İletişimci, halkla ilişkiler duayeni ve akademisyen Prof. Dr. Alaeddin Asna, 75 yaşında yaşamını yitirdi. Sektörden Ali Saydam, MPR Halkla İlişkiler Ajans Başkanı Meral Saçkan,Gonca Karakaş,Halkla İlişkiler Uzmanı Betül Mardin ve İDA Başkanı Işıl Arıdağ, Asna’yı anlattı. Hayatını halkla ilişkileri bir bilim ve mesleki disiplin haline getirmeye adayan İletişimci, halkla ilişkiler duayeni, gazeteci, radyocu ve akademisyen Prof. Asna, tedavi gördüğü Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin kurulmasına öncülük eden ve binlerce iletişimci yetiştiren Prof. Asna’nın iletişim ve halkla ilişkiler alanındaki kitapları iletişim öğrencilerine ve sektör çalışanlarına başucu kaynağı olma özelliği taşıyordu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi de olan Asna’nın cenazesi, perşembe günü Teşvikiye Camisi’nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.Prof. Dr. Alaeddin Asna’nın vefatının ardından görüşlerine başvurduğumuz Marka Danışmanı Ali Saydam, MPR Halkla İlişkiler Ajans Başkanı Meral Saçkan, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) Başkanı Gonca Karakaş Halkla İlişkiler Uzmanı Betül Mardin ve İDA Başkanı Işıl Arıdağ, Asna’yı şöyle anlattı…

“İnanılmaz Bir Entelektüeldi”

Marka Danışmanı Ali Saydam:

“Benim acım üç kat daha büyük. Çünkü beni bu işle tanıştıran odur. Modern anlayışı ve getirdikleri ile elin beş parmağını geçmeyecek ender akademisyenlerdendi. Alaeddin hocanın eli her zaman taşın altında olmuştur. Benim üzerimde de çok hakkı vardır. 1990 yılında bu işe girmeden önce kendisine sormuştum. İnanılmaz bir entelektüel ve PR (Halkla İlişkiler) hocasıydı.’’

“Örnek alınacak insandı”

TÜHİD Başkanı Gonca Karakaş:

“Çok üzgünüz. Değerli bir hocamızı kaybettik. 42 yıl önce bu derneği ve ilk Halkla İlişkiler şirketini kuran ender bir insandı. Arkasından güzel sözler söylenen ve örnek alınacak çok az insan vardır. Alaeddin hoca da bu insanlardan biriydi.”

“İnsanları çabuk kavrardı”

Halkla İlişkiler Uzmanı Betül Mardin:

“Halkla İlişkiler mesleği Türkiye’ye çok zor girdi. Biz onunla geçmişte ortaktır. O yazıları ve konuşmaları ile ben ise, dışarıda koşturarak bu işe başladık. Uzun süre de birlikte ortaklığımız sürdü. Ben ayrıldım ve sonra kendi şirketimi kurdum. Kafası çok çabuk kavrayan ve anlayan bir adamdı.”

“Her zaman minnet duyacağız”

İDA Başkanı Işıl Arıdağ:

“Türkiye’yi halkla ilişkiler mesleği ile tanıştıran, sektörümüzün kurulmasına önderlik eden, akademik çalışmaları ve deneyimleriyle nice iletişim profesyonelleri yetiştiren sektörümüzün kıymetli ismi Prof. Dr. Alâeddin Asna’yı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Akademisyen, yazar, gazeteci, iş adamı kimlikleri ile birçok başarıya imza atmış merhum hocamıza Allah’tan rahmet; ailesine, dostlarına ve iletişim camiasına başsağlığı dileriz. Sektörümüze kattığı değer için merhum hocamıza her zaman minnet duyacağız.”

Türk PR sektörü babasını kaybetti.

MPR Halkla İlişkiler Ajans Başkanı Meral Saçkan

“Ona hep ‘hocaların hocası’ derdim. Çünkü benim üniversitede 3 yıl hocalığımı yapmıştı. Ders kitabını altı çizili, kapağı yırtık olsa bile hala saklarım. Okul bitince ilk stajımı A&B’de yapmamı sağladı. Ben reklamcı, reklam veren olduğum yıllarda hiç kontağı kesmedi. PR ajansımı kurduğumda mentorlarımdan biri oldu. TÜHİD Yönetim Kurulu’nda yıllarca beraber çalıştık. ‘Gördüğü luzum üzerine’ aradan yıllar geçmesine rağmen kurduğu derneğe tekrar başkanlık yaptıktan sonra desteğini ifade ederek görevi bana bıraktı. Ben de ondan öğrendiğim üzere sadece bir dönem başkanlık yaparak yönetimden ayrıldım. Hiç unutmam ayrılırken Marketing Türkiye dergisine bir röportaj vermiştim.( 15.04.2001) Burada yeniden aday olmayacağımı belirterek yeni yönetimden beklentilerimi açıklamış ve buna ‘vasiyetim’ demiştim. Ertesi sabah beni aradı ve ‘sen kaç yaşındasın ve kim oluyorsun da vasiyet yazıyorsun’ diye beni azarladı. 16 yıldır Bilgi’de hocalık yapmama rağmen arada 2 yıl kendi okulum Marmara İletişim’de de ders vermiştim. İlk hafta onun en alt kattaki odasına heyecanla gidip ‘ işte hocam şimdi kendi okulumda ders veriyorum sayenizde’ demiştim. O da bana bir meslek profesyoneli olarak üniversitelere vakit ayırdığım, öğrencilerle güncel vakaları paylaştığım için teşekkür etmişti. En son geçen yılki Altın Pusula töreninde bir araya gelmiş ve uzun uzun sohbet etmiştik. Ona yine bir konuda akıl danışacağımı söyleyerek ziyaret etmek istemiştim. Gidemedim…Nur içinde yat hocaların hocası.”

Ömrünü iletişime adadı

1940 yılında İstanbul’da doğan Alaeddin Asna, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Ardından, ABD’deki Michigan Devlet Üniversitesi’nin İletişim Sanatları Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. TRT ile Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde çalışan Asna, bir süre Devlet Planlama Teşkilatı ile sağlık bakanlığı Nüfus Planlaması Genel Müdürlüğü’nde de görev yaptı. Alaeddin Asna, Koç Holding’de Halkla İlişkiler Müdürü olarak da çalıştı. 1972 yılında Halkla İlişkiler Derneği’nin kurulmasına öncülük eden ve kurucu başkanlığını yürüten Asna, 1968 yılından başlayarak Ankara, İstanbul, Anadolu, Mimar Sinan, Ege ve Marmara üniversitelerinin Gazetecilik – Basın Yayın Yüksek Okulları ile Ankara Hukuk Fakültesi Banka ve Ticaret Hukuku Enstitüsü’nde halkla ilişkiler, reklamcılık, kişisel ilişkiler ve gazetecilik dersleri verdi. 1994’te doçent, 1999’da ise profesör olan Alaeddin Asna, 1993 yılından itibaren ders verdiği Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir dönem dekanlık görevini üstlendi.
Prof. Dr. Asna, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Danışma Kurulu, Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA) Yönetim Kurulu ve İstanbul Mülkiyeliler Vakfı Yönetim Kurulu’nda bulunuyordu. Ayrıca; PEN Yazarlar Derneği, Türk Tarih Vakfı, Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA), Uluslararası Halkla İlişkiler Ağı (IPRN), Basın Konseyi, Mülkiyeliler Birliği ve Aile Planlaması Derneği’ne üyeydi.

 

 

İLGİLİ HABERLER