Hikayelerini Öğrendiğinizde Bir Farklı Bakacağınız 7 Ünlü Markanın İsimlerinin Gerçek Anlamları

 

Marka bilinirliliği yaratmak için logo, logo renkleri, marka mesajı, slogandan daha da önemli bir şey varsa o da “marka adı”. Peki günümüzün önemli markalarının adları nereden geliyor hiç merak ettiniz mi?

Mesela Akbank neden Akbank? ENKA neden ENKA? Hikayelerini öğrendiğinizde markalara farklı bir şekilde bakmaya başlayacağınızdan emin olduğumuz marka isimlerinin gerçek yüzlerini derledik. ListeList’ten Duygu Arslan hazırladı.

İyi okumalar.

        1.Akbank: Adana&Kayseri Bank

II. Dünya Savaşı sonrası Çukurova’nın zengin pamuk tarlalarını işleyip bir tekstil sanayii kurmak istenir. 83 ortak bir araya gelir ve bu sanayiyi garanti altına almak için mali bir yapı kurmaya karar verirler. Hacı Ömer Sabancı’nın da aralarında bulunduğu Adana’lı ve Kayseri’li iş adamları Akbank’ı kurarlar. Markanın ismindeki Ak, Adana ve Kayseri’nin ilk harflerinin birleşimden gelir.

        2.Fendi: Efendi

İzmir’de “Efendizade” ailesine mensup bu kişilere aynı zamanda dilimizde adet olduğu üzere isimlerinin sonuna Efendi eklenerek hitap edilirmiş. Aile İtalya’ya döndüğünde Efendi’nin ilk harfi ‘e’ terk edilmiş ve Fendi olarak hayatlarına devam etmişler. Dünyaca ünlü moda markasına böylece bir Türk esintisi yadigar kalmış.

    3.Enka: Enişte&Kayınpeder

1957 yılında Şarık Tara İTÜ’den ‘can dostu’ Sadi Gülçelik’le birlikte ENKA’yı kurarlar. Markanı açılımı enişte ve kayınbiraderin ilk hecelerinin birleşiminden gelmektedir. Sadi Gülçelik, Tara’nın kızkardeşi Vildan Hanım’la evlenince doğan akrabalık ilişkisi, ülkenin ne büyük inşaat şirketlerinden biri olan Enka Holding’e isim kaynağı olur.

        4.Vakko: Vitali&Alber Hakko

 Vitali ve Alber kardeşlerin isimlerinin baş harfleri ve soyadları olan Hakko’dan gelen ‘kko’ harflerinin birleşiminden Vakko oluşur.

        5.KVK: Karamehmet&Vargı&Kavala

Kurucuları olan Mehmet Emin Karamehmet, Murat Vargı ve Osman Kavala’nın soyadlarının baş harfleri K, V, K bir araya gelince karşınıza K.V.K çıkıyor.

        6.Vodafone: Voice&Data&Fone

İngilizce Voice (ses), Data (veri) ve telefondan gelen “fone” kelimelerinin birlikteliğinden doğan doğmuş dünyaca ünlü bu markanın ismi.

       7.Kiğılı: Bingöllü

Abdullah Kiğılı’nın sahibi olduğu hazır giyim markası olan Kiğılı köken olarak Bingöl’ün Kiğı ilçesinden olan ailenin soyadından ismini almış.

İLGİLİ HABERLER