Google’ı kullanarak dünya liderlerine saldırdılar

Kendilerine “Sınır Tanımayan Gazeteciler” diyen İsveçli uluslararası savunma grubu, Google Street View uygulamasına görenleri şok eden billboard’lar ekledi. Elbette bu billboard’lar da yazanlar Street View görüntüsü alınarak Photoshop yoluyla Google Maps’e eklenen görüntülerdi ama panonun üzerinde yazanlar görenleri sarsmaya yetti de arttı bile.

“Hiçbir rejim durduramaz”

“Sessiz gazetecilerin sesi oluyoruz ve amacımız farkındalık yaratmak” diyen savunma grubunun başkanı Jonathan Lundqvist sözlerine şu şekilde devam ediyor; “Hiçbir rejim basın mensuplarını sansürleyemez ve gözaltına alamaz. Şimdi mesajlar ait olduklara yere ulaştı. Basın özgürlüğü, konuşma özgürlüğü durdurulacak bir şey değildir.”

abd

Yukarıdaki Billboard New York’ta bir otele ait. Trump’ın Beyaz Saray’ı kazanmasıyla ilgili attığı bir tweetin altına “Beyaz Saray’ı senin için Rusya kazandı” yazan bir kullanıcının hesabı engellendi. Bu engelin arkasında ise bizzat Trump’ın kendisi vardı. Buckwalter’ın bu tweeti ise İsveçli savunma grubu tarafından Photoshop ile billboard’a eklenerek Google Maps’e yüklendi.

Stockholm merkezli reklam ajansı Akestam Holst ile çalışan savunma grubunun Google’ın Street View uygulamasını kullanarak yüklediği bu Photoshop’lu görseller Google’ın kurallarına tabi ki uymuyor. Google’ın harita görseli için uyguladığı politikada koyduğu kuralların hepsi çiğneniyor;

*Kasten sahte içerik
*Çalıntı ya da kopyalanmış fotoğraf
*Karalayıcı bir dil
*Kişisel saldırılar

Grubun photoshop’lu saldırılarılarının hedefinde Türkiye de vardı.  Google’ın politikasına tamamen aykırı olan “karalayıcı dil” kuralı yıkılarak Türkiye’deki billboard’lar da sabote edildi.

Türkiye

turkey

 

 

Rusya

russia Hindistan 

billboards-without-borders-bangalore-1320x660Tayland

bangkok

Malta 

malta   kaynak: adweek 

İLGİLİ HABERLER