Google ve Facebook haber platformlarına “paylaşım bedeli” ödeyecek!

Avustralya hükümeti “dünyada bir ilk olarak” kamu yayıncılarını büyük teknoloji firmalarına karşı koruyan bir yasa hazırladı. Yasaya göre hükümet, Google ve Facebook’dan haber paylaşım bedeli olarak ödeme yapmasını talep ediyor.

Avustralya hükümeti, dünyada bir ilk olan yasasını parlamentoya getirmeye hazırlanıyor. Kamu yayıncılarının büyük teknoloji şirketlerinin gölgesinde kaldığını belirten hükümet, şartları eşitlemek için yeni bir yasa hazırladı. Yasa, Avustralya’nın iki kamu yayıncısı ABC ve SBS’nin içerikleri üzerinden Google ve Facebook’un kazanç elde etmesiyle gündeme geldi.

Google ve Facebook yasaya itiraz ediyor

Teknoloji devleri, okurların habere erişimini engelleyeceği iddiasıyla yasaya şiddetle karşı çıkıyor. Facebook, geçtiğimiz günlerde, yasanın uygulanması halinde platformda haber paylaşımını sınırlayabileceğini açıkladı. Yasanın sistemine zarar vereceğini savunan Google ise, Avustralya’da kapsamlı bir reklam kampanyası başlattı.

Haber içeriklerinin online kanallardan tüketimin atmasıyla birlikte teknoloji şirketleri üzerindeki telif baskısı da artıyor. Avustralya basınına göre, tasarı Çarşamba günü Temsilciler Meclisine sunulacak.

Teknoloji devlerine ağır cezalar gelebilir

Hükümet, Avustralya yazılı medyasının 2005 yılından bu yana reklam gelirinde yüzde 75 düşüş gördüğünü açıklarken bu yıl Avustralya’da birkaç haber kaynağı kapandı veya işten çıkarmalar arttı.

Haber kuruluşları ve teknoloji devleri uzlaşamazsa bu kanun, “nihai teklif tahkimi” yoluyla tarafları bir karara zorlayacak. Eğer aylar sonra hiçbir anlaşma yapılamazsa taraflar, karar vermesi için bağımsız yargıçlara tekliflerini sunacak.

Teknoloji devleri yasaya uymazlarsa, 10 milyon Avustralya dolarının yanı sıra cirolarının yüzde 10’unu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

İLGİLİ HABERLER