Google: “Evden tüketim salgından sonra da devam edecek”

Salgınla birlikte normal zamanlarda dışarıda yapmaya alıştığımız birçok aktivite eve taşındı ve bu sürecin birkaç ay sürmesiyle birlikte yeni ev merkezli alışkanlıklarımızdan hangilerinin kalıcı, hangilerini geçici olacağı merak konusu olmaya başladı. Google bu sorunun yanıtını kullanıcı aramalarına ve sahip olduğu diğer kanalların verilerinden oluşturduğu bir raporlar veriyor.

Alışkanlıklar arasında, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yemek tariflerine ve DIY el işi videolarına ilgi artışı bulunuyor. Ancak Google Global Reklamlar ve Pazarlamadan Sorumlu Başkanı Marie Gulin-Merle bu dönemde ortaya çıkan ev merkezli trendlerin birçoğunun salgından önce de gözlemlendiği ve COVID-19’un bu alışkanlıklarının yayılmasını hızlandırdığını belirtiyor.

“’Ev-merkezcilik olarak tanımlayabileceğimiz trendleri hali hazırda gözlemliyorduk” diyor Gulin-Merle ve ekliyor, “İnsanlar rahatlık ve daha iyi bir hayat kalitesi arayışında. Bu çoğu zaman yollarda geçen zamanı hayatlarından çıkarmak anlamına geliyor. Daha çok insanın evlerinde kaliteli vakit geçirme isteğinin artmasıyla birlikte alışveriş trendleri de değişmeye başlamıştı”.

Bu değişim verilere “uzaktan işler” (remote jobs) anahtar kelimesinin aranma oranının son iki yılda yüzde 210 artış göstermesiyle ve “eve market siparişi” (grocery delivery) anahtar kelimesininde aynı zaman diliminde yüzde 130 daha çok aranmasıyla yansıyor.

Bunun yanı sıra Google gerek evde yapacak bir meşgale, gerek daha uygun fiyatlı alternatif arayışlarının sonucu olarak bu dönemde edinilen DIY yeteneklerinin de tüketicilerin nasıl alışveriş yaptıklarını etkileyeceğini belirtiyor.

Gulin-Merle bu yansımaları, “Geçtiğimiz birkaç ay içinde herkes yeni alışkanlıklar ve yetenekler edindi. Belki de evdeyken en sevdiğiniz kahveyi yapmayı öğrendiğiniz veya mikrodalga fırınınızı YouTube videolarını izleyerek tamir etmeye çalıştınız. Belki de bu birkaç ay boyunca hayatınızda ilk defa online market siparişi verdiğiniz ve bunun markete gidip alışveriş yapmaktan çok daha kolay ve rahat olduğunun farkında vardınız. En sevdiğiniz marka artık üretim yapamadığı için daha önce denemediğiniz markalara bir şans verdiniz” sözleriyle özetliyor.

Google geçtiğimiz ay pazarlamacılara değişen trend trenini kaçırmamaları konusunda yardımcı olmak için Rising Retail Categories (Yükselişte Olan Perakende Kategorileri) sekmesi gibi yeni araçlar sundu. Bu sekme ile talebi artan ürünler günden güne takip edilebildi.

Google’ın verileri insanların karantina önlemlerine nasıl alıştığı konusunda da bilgi topladı. Önce kaliteli bilgiye duyulan talep, sonra durumun esprisini yapmaya başlamakla gelen rahatlama ve son olarak ilk iki aşamadan çok daha uzun süren ve salgından sonra da devam etmesi beklenen üretkenliğin ve evde geçirilen zamanı kaliteli hale getirmenin odakta olduğu aşama.

Google’ın bu verilerine bakarak evde kalmanın hayat kalitesini arttıracak bir tercihe dönüştüğünü söylemek mümkün.

Kaynak: Adweek

 

İLGİLİ HABERLER