Girişimcilerin yüzde 52’si önümüzdeki 6 ayda yeni bir iş kurmaya sıcak bakıyor

 

Entrepreneurs’ Organization’ın, 48 ülkedeki 7 bin üyesinin görüşlerine başvurularak oluşturulan, ‘Global Entrepreneur Indicator’ raporuna göre Türkiye’deki girişimcilerin yüzde 52’si önümüzdeki 6 ayda yeni bir iş kurmayı düşünüyor.

Rapor Türkiye ve dünyadaki geçen 6 aya yönelik analizler ile gelecek 6 ayın ekonomi trendleri ve büyüme beklentilerini içeriyor.

-İstihdam ve karlılık anlamında girişimciler önceki dönemlere göre olumlu görüş bildirdi.

-Ciro artışı bekleyenlerin oranı ise son 6 ayın zirvesine çıktı.

-Global Entrepreneur Indicator araştırması bu yıl, EO’nun 48 ülkedeki 11 bini aşan sayıdaki üyesinin 7 bininin görüşlerine başvurularak, Şubat ayı içerisinde yapıldı.

Ankete katılan EO Türkiye üyelerinin yüzde 52’si önümüzdeki 6 ay içerisinde yeni bir iş kurmaya sıcak baktıklarını iletti. Bu oran 2015 Eylül döneminde açıklanan bir önceki raporda yüzde 22 olarak belirlenmişti. Bu anlamda yüzde 50’ler seviyesine ulaşarak seçim öncesi beklentilere geri dönüldüğü görüldü.

İstihdam artışı, global ortalamanın altında olsa da sürecek

Türkiye’de geçtiğimiz 6 ayda şirketlerin yüzde 47’sinde tam zamanlı çalışanların sayısı arttı. Gelecek 6 aya yönelik beklentilerde, tam zamanlı çalışanların sayısını artıracak şirketlerin oranı ise yüzde 30 seviyesinde kaldı.

Ciro artışı bekleyenlerin oranı son 6 ayın zirvesinde

Eylül-Şubat döneminde cirolarının artacağını belirten girişimcilerin oranı yüzde 36’ya kadar düşmüştü. Fakat Şubat ayında yapılan araştırma, bu oranın yüzde 58 seviyesinde gerçekleştiğini gösterdi. Gelecek 6 aya yönelik beklenti ise yüzde 70 olarak belirtildi.

Girişimcilerin yüzde 53’ünün geçtiğimiz 6 aylık dönemde karlılık oranlarını artırdığı görülüyor. Bu konudaki gelecek 6 ay beklentisi ise yüzde 65’e yükseliyor. Sermayeye erişim oranının ise yüzde 26’dan yüzde 37’e yükselmesi bekleniyor.

Girişimcinin ekonomik büyümeyle ilgili beklentisi değişmedi

Ankete katılanların yüzde 11’i önümüzdeki 6 ayda Türkiye’de ekonomideki büyümenin süreceğini düşünürken, yüzde 70’i ise gerileme olacağı yönünde görüş bildirdi. Bu oranlar geçtiğimiz 6 aylık dönemdeki (Eylül-Şubat) beklentilerle aynı kaldı.

“Girişimciler geri adım atmayacak”

Araştırma sonuçlarını yorumlayan EO Türkiye Başkanı Gamze Cizreli, “Türkiye’deki girişimciler, ekonomideki gelişmeler hangi yönde olursa olsun, kendi projelerini hayata geçirme anlamında geri adım atmayacaklarını ortaya koydu. Ciro ve istihdama yönelik görüşleri ve iş kurmaya sıcak bakanların oranındaki artış bunu gösteriyor. Türkiye’nin ekonomik gelişmesinde büyük yeri olan girişimcilerin yeni yatırım yapmak konusunda ısrarcı oluşu umut verici” dedi.

İLGİLİ HABERLER