Facebook’un gözünü para bürüdü: Erişim oranlarını azalttı!

Sosyal medya devi Facebook’un dikkat çekmeden kullanıcılara haber göstermeyi azalttığı iddia ediliyor. İnsanlara ulaştırdığı haberlerden daha fazla para kazanmak isteyen Facebook platformlardan içerikleri kendi platformuna yüklemesini istiyor. Ancak yerleşmiş sistemi olan haber kanalları için bu çok kolay bir süreç değil…

Haber sitelerinin trafik kaynaklarında önemli bir yeri olan Facebook sitelerin Facebook hesaplarından yaptıkları paylaşımların sayısını azalttı.

Bu durum rakamlara da kısa sürede yansıdı. Haber sitelerinin tıklama oranlarını ölçen platform Parse.ly aralarında Huffington Post ve Wall Street Journal gibi devlerin de bulunduğu 2.500 yayın organıyla yaptığı araştırmaya göre Facebook’un internet sitelerinin dış trafiklerindeki oranı yüzde 40’tan yüzde 26’ya düştü.  Google’ın ise AMP’ın da etkisiyle sitelerin dış trafiklerindeki oranı yüzde 34’ten 44’e çıktı.

Ocak-Ekim 2017 arası haber sitelerinin Facebook ve Google trafik oranları.

Ocak-Ekim 2017 arası haber sitelerinin Facebook ve Google trafik oranları

Facebook haber sitelerine kısaca şöyle diyor: Kendi dükkanını bırak ve içeriklerini bana yükle. Özellikle yüklenen videolardan para kazanmak isteyen Facebook artık sitelerin içeriklerini eskisi kadar çok kullanıcıya ulaştırmıyor.

Facebook geçen yıl yaptığı bir algoritma değişikliği ile arkadaşların gönderilerini haber sitelerinin içeriklerinden daha fazla göstermeye başladı.

Instant Article projesi artık geçerli değil. İçerikler direkt olarak daha fazla insanla paylaşılmıyor.

Facebook paylaştığı haberlerden kazandığı paradan memnun değil. Artık kendi platformuna video yüklenmesini istiyor. Çünkü videoların önünde çıkan reklamlardan daha fazla para kazanıyor.

Yerleşmiş haber kaynakları zor duruma düşüyor

Facebook’un reklamlardan para kazanmak için takip etmiş olduğu bu yol ise CNN, New York Times, Huffington Post gibi yerleşmiş haber kaynakları için tercih edilebilir bir yol değil. Zira CNN video içerikleri kendi sitesine yüklüyor ve bunları Facebook’a aktarılması CNN’in reklam gelirinin paylaşılması demek.

Sosyal medya devi daha önce video içeriklerin telif hakları konusunda Google kadar sert olunmadığından dolayı eleştiri oklarının hedefindeydi…

Kaynak: Recode, Sözcü

İLGİLİ HABERLER