Facebook Home’u tanıttı

 

Facebook Menlo Park’ta gerçekleştirdiği organizasyonla Anroid işletim sistemli telefonları canlı ve sosyal telefona dönüştürmeye olanak veren Home’u duyurdu. Kullanıcıların dünyayı uygulamalar yerine arkadaşları vasıtasıyla görmesini sağlayan yepyeni bir deneyim sunan Home, kapak akışı ve sohbet balonları gibi özellikler sayesinde akıllı cihazlar deneyimini tamamen değiştirmeyi, kullanıcıları daha bağlantılı hale getirmeyi ve sevdikleriyle yakınlaştırmayı hedefliyor.

Kapak akışı
Kapak akışı sayesinde telefonunuzu açtığınız andan itibaren arkadaşlarınızdan haberler almaya başlayacaksınız. Kapak akışı ekran kilidinin ve ana sayfanın yerini alır. Burası arkadaşlarınızın hayatlarında olup bitenlere açılan bir penceredir: Halı sahada maç yapan arkadaşlarınız, bayram yemeği için bir araya gelen akrabalarınız veya tuttuğunuz takım hakkında bir yazı. Bunlar kaçırmak istemediğiniz ve Home ile kaçırmayacağınız, sizin için önemli haberlerdir.

Önceden bu haberleri kaçırıyor olabilirdiniz ancak Home’da haberler telefonunuzun merkezinde yer alır. Home hem ekran kilidiniz hem de ana sayfanız olduğundan, içeriğe ulaşmanız için sizin bir şey yapmanız gerekmez, içerik doğrudan size gelir. Diğer içerikleri görmek için ekranı sağa sola kaydırabilir veya görmek istediğiniz içeriğin üzerine çift dokunabilirsiniz.

Haber akışı marketteki kasa kuyruğu veya ders araları gibi beklemek zorunda olduğunuz o kısa anlarda dünyada neler olup bittiğini görmeniz için.

Sohbet balonları
Sohbet balonları ile diğer uygulamaları kullanırken bile arkadaşlarınızla sohbet etmeye devam edebilirsiniz. Arkadaşlarınız size mesaj gönderdiğinde, arkadaşınızın yüzünü görebileceğiniz bir sohbet balonu açılır ve böylece kiminle konuştuğunuzu bilirsiniz. İster e-postalarınızı okuyor, ister internette geziniyor, ister müzik dinliyor olun, mesajlarınız size her zaman ulaşır.

Sohbet balonlarını ekranda istediğiniz yere sürükleyebilir ve mesajlara yanıt verebilirsiniz. Ayrıca SMS “Android için Facebook Messenger” uygulamasına entegre olduğundan, sohbet balonları Facebook mesajlarının yanı sıra SMS mesajları için de kullanılabilir.

Bildirimler
Kapak akışı dünyada olup bitenleri görmeniz için harikadır. Ancak bir arkadaşınızın sizin zaman tünelinizde paylaşımda bulunması gibi doğrudan sizi ilgilendiren bir şey olduğunda, arkadaşınızın profil resminin de gözüktüğü bildirimler alırsınız.

Açmak istediğiniz bildirimin üzerine dokunmanız yeterlidir. Bildirimle o sırada ilgilenmek istemiyorsanız, parmağınızla ekranın dışına doğru sürükleyerek bildirimi gizleyebilir ve ekranı sağa sola kaydırarak kapak akışında gezinmeye devam edebilirsiniz.

Uygulamalar
Home’da uygulamalarınıza ulaşmak, diğer telefonlardaki kadar kolaydır. En sevdiğiniz uygulamaları başlatıcıda görmek için parmağınızı ekranda yukarı doğru kaydırın. Ayrıca tüm uygulamaların bulunduğu bir ekran vardır ve burada en sevdiğiniz uygulamaları başlatıcıya sürükleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, parmağınızı ekranda yukarı doğru kaydırarak kapak akışına dönebilirsiniz.

Home’a Nasıl Sahip Olabilirsiniz

Home 12 Nisan Cuma gününden itibaren Google Play Store’dan ücretsiz indirilebilecek. Home şimdilik HTC One X, HTC One X+, Samsung GALAXY S III ve Samsung GALAXY Note II telefonlarda çalışıyor. Home önümüzdeki aylarda, yakında piyasaya çıkacak HTC One ve Samsung GALAXY S4 dahil, diğer pek çok telefonda da çalışacak.

Home, Facebook Home Programı [link] ile telefonlarda önceden yüklü halde de temin edilebilecek. HTC ve AT&T, Home’un önceden yüklü olduğu ilk telefonu çıkarmak için işbirliği yapıyor. HTC First adı verilen bu model 12 Nisan tarihinde satışa sunulacak.

Home’u Facebook’un bir sonraki versiyonu olacak şekilde tasarladık. Öte yandan bunun daha fazlasını yapmak da istedik. Akıllı cihazları kullanma şeklimizi tamamen değiştirmeyi, bizleri daha bağlantılı hale getirmeyi ve sevdiklerimize yakınlaştırmayı hedefledik.

İLGİLİ HABERLER