“Ev hanımlığı iş dünyasında olmaktan daha zor”

Online araştırma şirketi DORinsight, Dünya Emekçi Kadınlar Günü için özel bir araştırma hazırladı ve sonuçlarını paylaştı. Katılımcıların yüzde 71’i çalışan kadınlara verilen 4 aylık doğum izni süresinin yeterli olmadığını düşünüyor ve “ev hanımlığı”nın iş dünyasında olmaktan daha zor olduğunu belirtiyor. 

Araştırmada kadınlar ile ilgili dikkat çeken sonuçlar yer alıyor. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 71’i çalışan kadınlara verilen 4 aylık doğum izni süresinin yeterli olmadığını düşünüyor ve izin süresinin 12-24 ay olması gerektiğini söylüyor.

Araştırmanın diğer çarpıcı sonuçlarıysa şöyle:

Ev hanımlığı daha zor 

Katılımcıların yüzde 61’i ev hanımlığının daha zor olduğunu belirtirken, yüzde 39’u iş dünyasında olmanın zor olduğunu dile getirdi. Katılımcıların yüzde 71’i çalışan kadınlara verilen doğum izni süresi yetersiz olduğunu düşünürken, yüzde 29’u ise yeterli olduğunu söyledi.

İzin süresi 12-24 ay olmalı

Kadınlara verilen doğum izinlerinin yetersiz olduğunu düşünen kişilerin yüzde 32’si kadınlara 24 ay izin verilmesi gerektiğini, yüzde 31’i 12 ay izin verilmesi gerektiğini, yüzde 12’si 9 ay, yüzde 10’u 18 ay, yüzde 8’i 6 ay, yüzde 7’si de 15 ay izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Ekonomik özgürlükle güçlenir

“Güçlü bir kadın sizce öncelikli olarak nasıl olmalıdır?” sorusuna katılımcıların yüzde 42’si “Ekonomik özgürlüğe sahip olmalıdır” yanıtını verdi. Bu yanıtı sırasıyla “Eğitim seviyesi yüksek olmalıdır” (yüzde 28), “Topluma faydalı bireyler yetiştirmelidir” (yüzde 24), “Yaşadığı toplumun sorunlarıyla yakından ilgilenmelidir” (yüzde 6) takip etti.

Türkiye’nin örnek kadınları

Katılımcıların yüzde 40’ı kendilerine rol modeli olarak Türkan Saylan’ı görürken, yüzde 24’ü Güler Sabancı’yı, yüzde 9’u Angela Merkel’i, diğer bir yüzde 9’luk kesim Sezen Aksu’yu, yüzde 3’ü Ayşe Arman’ı, yüzde 2‘si Madonna’yı, diğer bir yüzde 2’lik kesim Beyonce’u rol modeli olarak kendilerine aldıklarını belirtti.

Her alanda başarılı olurlar

Katılımcıların yüzde 76’sı kadınların istedikleri her alanda başarılı olabileceklerini söylerken, yüzde 10’u toplumsal sosyal sorumluluk çalışmalarında, yüzde 9’u ev içi emekle ilgili işlerde, yüzde 5’i ise tasarım ve yaratıcılık gerektiren işlerde başarılı olabileceklerini belirtti.

Emekçi Kadınlar Günü

Yapılan araştırmada katılımcılara 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün anlamı sorulduğunda yüzde 32’si “Emekçi kadınların kutladığı bir gündür” şeklinde yanıt verdi. Yüzde 25’i “İnsan hakları temelinde, kadınların siyasi, sosyal ve ekonomik başarılarının kutlanmasına dair bir gündür”, yüzde 21’i “Kadın emeğine gereken değeri vermek için kutlanır”, yüzde 11’i “Kadınların, eşitlik taleplerini dile getirmesi için kutlanan bir gündür”, yüzde 7’si “Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için kutlanılan bir gündür” yüzde 4’ü ise “Tüm dünyada entelektüel kesimin kutladığı bir gündür” şeklinde cevapladı.

Araştırmanın Künyesi: 13-28 Şubat 2019 tarihleri arasında online olarak tamamlanan araştırmaya; Türkiye temsili, ABC1C2DE sosyo-ekonomik segmente mensup çalışan 5 bin 899 kişi katıldı.

İLGİLİ HABERLER