En iyi 18 uluslararası trend sitesi

İletişim ve pazarlama sektörlerinin en önemli ihtiyaçlarından biri hiç kuşkusuz yaratıcı insanlar. İnsanlara ulaşmanın farklı yollarını ve yöntemlerini bulması beklenen insanların, hayatın her alanından beslenerek resimlere farklı pencerelerden bakmayı öğrenmeleri gerekiyor. Bir aile sohbetinde ya da bir YouTube yorumunda olması farketmeden farklı ve yaratıcı fikirlere esin kaynağı olabilecek şeyler bulmak mümkün. Araştırmaya ve ilham kaynağını yakalamaya internetten başlayanlara, LinkedIn’in 150 kanaat önderinden biri olarak gösterdiği mucit ve girişimci Gijs van Wulfen’in trendleri takip etmek amacıyla kullandığı 18 internet sitesini sunuyoruz.

1- Springwise: Küresel pazarın tamamını tarayarak gelecek vaadeden girişimleri, fikirleri ve konseptleri yayınlıyor.

Örnek: Fiziki olarak müzeleri ziyaret edebilme imkanı olmayanlar için geliştirilen Beam, tekerlekli bir kamera sistemi sayesinde müzeleri dolaşabiliyor. Elbette daha farklı kullanım alanları da olabilir.

2- Trendwatching: Tüketicilerin küresel anlamdaki trendlerini takip eden ve yeniliklerle ilgili araştırmalar sunan bir şirket.

Örnek: 2015’e damga vurması beklenen 10 trend

3- Trend Hunter: Dünya genelinde 160 binden fazla trend avcısının veri aktardığı ve 3 milyondan fazla üyeye sahip olan Trend Hunter, dünyanın en büyük trend takip oluşumlarından birisi.

Örnek: Mayıs ayının 65 sosyal medya trendi

4- MoreInspiration: Yaratıcı ürün ve teknolojileri küresel anlamda tarayarak ziyaretçilerine ilham kaynağı olma amacı taşıyan bir oluşum.

Örnek: Hepsi birarada kase

5- Trends@alltop: Eski Apple evanjelisti Guy Kawasaki’nin kurduğu ve yönettiği alltop, ilgilendiğiniz her başlık hakkındaki en yeni haberleri sunmayı amaç ediniyor.

6- NOTCOT: Tasarımcıların yaratıcı işlerini biraraya getiren bir platform olan NOTCOT,  fikir, estetik ve eğlence üzerine ilham kaynağı verebilecek bir görsel kaynak sunuyor.

Örnek: Double explosure tekniğiyle doğal hayatı anlatan görsel sanatçı Andreas Lie

7- CoolBusinessIdeas: Yeni ve gelecek vaadeden fikirleri biraraya getiren önemli kaynaklardan birisi.

Örnek: Uber‘in Kanada’da 3 milyondan fazla evcil hayvan sahibini birbirleriyle buluşturan organizasyonu.

8- PSFK: Tasarım, dijital, pazarlama, medya ve teknoloji endüstrilerinden 1 milyondan fazla profesyonelin okuyucusu olduğu fikir bulma platformu.

Örnek: Stormtrooper kasklarından tasarlanmış fincanlar.

9- Trendcentral: Küresel araştırma ve analiz oluşumu The Intelligence Group’un girişimi olan Trendcentral, hayata dair her konuda en yeni başlıkları ve yeni gelmesi muhtemel trendleri ortaya çıkartıyor. Ana akım paylaşıma ve popüler kültüre henüz etki etmeden gelecek trendleri tespit eden Trendcentral, Twitter’dan videoblogging’e kadar birçok trendi henüz ortalıkta görünmezlerken yayınladı.

Örnek: Y kuşağının kozmik algısını ortaya çıkartıp fotoğrafları auralarla buluşturan fotoğraf kulübesi Radiant Human

10- World Future Society: Amacı dünyanın önde gelen kanaat önderlerini biraraya toplayarak (düşünürler, politikacılar, bilim insanları vs.) geleceğin hayali resmini çizmek olan World Future Society, güncel konular üzerinden geleceği tartışıyor.

11- David Report: Tasarım, kültür ve iş dünyasıyla ilgili trendleri 2006 yılından beri paylaşan bir blog olan David Report, birçok farklı daldaki yaratıcı işleri derliyor.

Örnek: Renklere göre albüm kapaklarını seçmeye yardımcı olan ve müzik tercihini bu yönde yaptıran websitesi Predominant.ly

12- JWT Intelligence: Markaların küresel boyutta değişen ve gelişen zaman çizgisinde kendilerini tanımlamaları amacıyla kurulmuş bir websitesi olan JWT Intelligence, birçok farklı kategoride geçmişle gelecek arasındaki bağlantıyı kurarak gidişatı ön plana çıkartıyor.

Örnek: Paylaşım ekonomisinin yaygınlaşmasıyla öne çıkan uygulamalar.

13- TED: 1984 yılından beri üç farklı dünyadan yaratıcı ve kanaat önderi insanları biraraya getiren TED, dünya genelinde düzenlenen etkinliklerle yayılmayı hak eden fikirleri ortaya koyuyor.

Örnek: Bakterileri programlayarak kanseri teşhis etmek.

14- Lidewij Edelkoord: Dünyanın en ünlü trend öngörücülerinden biri olan Edelkoord’un sitesinde yayınladığı fikirler ve işler, takip edilmeyi hak ediyor.

15- Copenhagen Institute for Future Studies: Organizasyonların yaratıcılık farkındalıklarını arttırarak gelecekle ilgili doğru kararları vermelerini amaçlayan okul, şimdiki zamanı analiz ederken geleceğin şeklini oluşturmaya çalışıyor.

16- TrendOriginal: TrendoScope- Trend tespit laboratuvarının kurucusu Dr. Taly Weiss’ın internet sitesi olan TrendOriginal, yeni trendleri ya da bu trendlere ilham olabilecek yaratıcı fikirleri derliyor.

Örnek: Köpekler de tweet atabilecek

17- Cool Hunting: İlham arayanların internetteki duraklarından biri olan Cool Hunting, tasarım, teknoloji, sanat ve kültür alanında günlük ve haftalık olarak paylaşımlar yapıyor.

Örnek: Starfleet makinesi

18- Mashable: Dünyanın en büyük dijital kültür, sosyal medya ve teknoloji yayıncılığı şirketlerinden biri olan Mashable, güncel trendleri en hızlı şekilde takip edebileceğiniz bir haber kaynağı.

Örnek: Starbucks’ın mini tasarımları

İLGİLİ HABERLER