Discover Genç Yetenek Yarışması gerçekleştirildi

Vodafone Türkiye’nin bu yıl beşinci kez genç yeteneklere kariyer ve gelişim fırsatı sunmak amacıyla hayata geçirdiği Discover Genç Yetenek Programı, gençleri bu kez Discover Genç Yetenek Yarışması kapsamında, mobil internetin olanaklarıyla neler yapabileceklerini göstermek üzere bir araya getirdi. 4 Nisan tarihinde gerçekleştirilen, 26 öğrencinin ikişerli gruplar halinde yer aldığı yarışmada birinci gelen grup, Vodafone’un yurtdışı operasyonlarından birinde bir ay süreyle staj yaparak parlak fikirlerini yurtdışına taşıma fırsatı elde etti. İkinci gruba Vodafone’un geçtiğimiz günlerde piyasaya sunduğu, Türkiye’nin ilk operatör markalı tableti Vodafone Smart Tab 10 hediye edilirken, üçüncü gelen takım ise Red Academy’den eğitim alma şansı kazandı. Yarışmaya 2010 yılı genç yeteneklerinin mentorluğunda hazırlanan katılımcılar, 4 Nisan tarihinde çalışmalarını Vodafone Türkiye’nin üst düzey yöneticilerinden oluşan jüriye sergilediler. Sunumlarını, “mobil interneti gençler arasında yaygınlaştırmak” teması üzerine inşa eden yarışmacılar, gençleri mobil iletişimin sunduğu olanaklarla etkileyecek yaratıcı bir internet kampanyası ile 360 derece bir iletişim planı kurgularken, aynı zamanda WOM etkisi yaratacak, gençleri bir nevi marka elçisine dönüştürecek fikirler üzerinde de çalıştılar. Tüm gün süren sunum sonunda, 13 öğrenci grubu arasından Pazarlama departmanında genç yetenek olarak çalışmakta olan Bilgi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü son sınıf öğrencisi Ani Delgi ve Teknoloji departmanında çalışmakta olan İTÜ Telekomünikasyon Mühendisliği son sınıf öğrencisi Ahmet Yılmaz gençler arasında mobil interneti yaygınlaştırmak üzere oluşturdukları akıllı tarife sayesinde jüri üyeleri tarafından birinciliğe layık görüldü.
Vodafone Türkiye tarafından 2008 yılından bu yana gerçekleştirilen Discover Genç Yetenek Programı, Vodafone’un gençliğin kendini geliştirmesi ve potansiyelini keşfetmesine verdiği önemin bir yansımasını oluşturuyor. Discover Genç Yetenek Programı kapsamında gençler, Vodafone’da birebir çalışma imkanı elde ederek, iş hayatına global bir firmada ve telekomünikasyon gibi renkli, dinamik, rekabetçi bir sektörde adım atıyor. Gençlere geleceklerini bambaşka bir vizyonla şekillendirmek, bizzat hayata geçirdikleri fikir ve projelerle iş dünyasında aktif şekilde yer almak gibi çok değerli avantajlar sunan Discover Genç Yetenek Programı kapsamında Vodafone’un en önemli hedeflerinden biri, kendi mezunlarını yetiştirmek. Bu bağlamda Discover Genç Yetenek Programı’nda başarılı olan öğrenciler, çifte mezuniyet sevinci yaşıyor; kendi okullarının yanında aynı zamanda Vodafone’dan da mezun oluyorlar. Gençlere kendilerini geliştirebilecekleri platformlar sunmayı en değerli önceliklerinden biri olarak gören Vodafone, Discover Genç Yetenek Programı kapsamında 2012 yazında 50 öğrenciyi stajyer olarak istihdam etmeyi hedefliyor. Yazın programa tam zamanlı olarak başlayan gençler, performansları doğrultusunda son sınıfta yarı zamanlı olarak devam edebiliyorlar. Toplamda 1 yıl devam eden bu süreç sonunda, programa katılan öğrencilerin yüzde 80’i Vodafone’da tam zamanlı olarak çalışma fırsatı yakalıyor. Programa detaylı bir oryantasyon süreciyle başlayan stajyerler, tüm departmanları ve Vodafone Türkiye’yi daha yakından tanıma fırsatı yakalıyor. Oryantasyonu takiben, Vodafone’un satış noktalarında görev alarak iş süreçlerini, genel işleyişi ve şirketin müşteri odaklı yaklaşımını birebir deneyimleme fırsatı elden eden stajyerler, ilgi alanları doğrultusunda satış, pazarlama, teknoloji, finans ya da insan kaynakları gibi departmanlarda yerlerini alarak, belli projelerin sorumluluğunu üstleniyorlar. Bu süreçte kendi alanlarına yönelik eğitim ve mentorluk süreçlerinden geçen stajyerler, hem teknik hem de kişisel gelişimlerini desteklemek üzere Vodafone’un eğitim departmanı Red Akademi tarafından düzenlenen çeşitli akademilere de katılıyorlar.
 

Bülent Bayram: “Gençlerimizin hayatında kalıcı farklar yaratıyoruz”

 
Vodafone Türkiye Yetenek Geliştirme Direktörü Bülent Bayram, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, genç yetenekleri istihdam etmeye, onları geleceğe en sağlıklı şekilde hazırlayacak kişisel ve mesleki gelişim araçlarıyla donatmaya büyük önem verdiklerini belirtirken, Discover Genç Yetenek Programı’nı da bu vizyonla, gençlere potansiyellerini keşfetme fırsatı sunmak amacıyla kurguladıklarının altını çizdi. Bayram, şöyle konuştu: “Vodafone Türkiye olarak global bir bilgi birikimine sahip olduğumuz mobil iletişim teknolojileri aracılığıyla toplumumuz için en iyi değeri yaratmak üzere faaliyet gösteriyoruz. Hayata geçirdiğimiz tüm faaliyetlerin arkasındaki asıl motivasyon, ülkemizin bilgi toplumuna geçişine katkı sağlamak, bu süreci hızlandırmak ve mobil iletişim teknolojileri ile insanların hayatında fark yaratmak. Discover Genç Yetenek Programı da aslında bu vizyonumuzun gençler özelindeki yansıması. Bunun iki sebebi var. Birincisi, bu program aracılığıyla gençlerimizin hayatında kalıcı farklar yaratıyor olmamız. Öyle ki programa katılan ve başarılı olan gençler, Vodafone’da birebir çalışma imkanı elde ediyorlar. Bu, önlerinde uzanan kariyer yolculuğunda kendilerine çok daha net bir yol haritası çiziyor olmaları anlamına geliyor. İkincisi ise, gençlerimizin bizim en önemli önceliklerimizden biri olarak gördüğümüz Türkiye’nin sürdürülebilir geleceğinin teminatı olması. Bildiğiniz gibi, Türkiye’nin 74 milyonluk nüfusunun yarısı 29 yaşın altında. Bu, doğru bir şekilde kullanılması, yönlendirilmesi kritik önem arz eden bir potansiyel demek. Biz de Genç Yetenek Programımız kapsamında, gençlerin öncelikle bu potansiyeli keşfetmelerine, sonra da onu en verimli, en doğru şekilde kullanmalarına rehberlik ediyoruz. Onlara kendilerini, fikirlerini ifade edebilecekleri bir alan sunuyor; bu platformu en iyi, en yaratıcı şekilde kullanan, başarı katılımcılar için globale uzanan geniş kariyer olanaklarının kapılarını açıyoruz”.
 

İLGİLİ HABERLER