Dijital video 2020’de sadece ABD’de 13.3 milyar dolara ulaşacak

Akıllı cihazların en yaygın olduğu dönemde, video da en güçlü iletişim kanallarından biri olarak ön plana çıkıyor. YouTube, Facebook, Instagram, Twitch, BuzzFeed ve Snapchat videoları küçük ekranlardan dahi izleyicileri ekranlara çekiyor. Reklamcılar ve pazarlamacılar için de bu alanın önemi bir kez daha kanıtlanıyor.

BI Intelligence’ın yaptığı araştırma, ABD dijital video reklamcılığının PC ve mobil dahil 5 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor. 5 yıllık öngörüde de video reklam pazarının yıllık yüzde 21.9 büyüyeceğini belirleyen araştırma, 2020’de 13.3 milyar dolarlık bir pazar oluşacağını tahminlerinde yer veriyor.

Araştırmadan belli başlı notlar:

– Masaüstünde yer alan sabit reklamların yerini hızla video reklamlar alıyor. 2020’de masaüstü bilgisayarlarda gösterilen reklamların yüzde 41’i videolardan oluşacak. Şu anda yüzde 26’da.

– Video reklamların sabit reklamlara göre çok daha etkin olduğu açıklandı. Video akışı içerisinde yer alan reklamlar (başında, ortasında ya da sonunda) çok daha yüksek CTR’a sahip. Bu video yayın akışı üzerinde bulunan reklamlar, Google Rich Media Gallery’nin yaptığı açıklamaya göre HTML5 banner olarak yer alan video reklamlardan 18 kat daha etkin.

– Facebook, Instagram ve Twitter yeni dijital video reklam ürünlerini faaliyete aldı. Sosyal videolar, pazarlamacılara çok daha fazla avantaj sağlıyor. Mobil kitleye erişim, gelişmiş hedefleme ve doğal reklam tarzı içeriklerle çok daha başarılı kampanyalar düzenleniyor.

– Yüksek ücretlendirme ve yüksek geri dönüşlere rağmen video reklamlar bu sosyal platformlarda varolabilmek için çeşitli zorluklara karşı koymak zorunda.

İLGİLİ HABERLER