Dijital dünyanın ilkleri…

1969 ortaya çıkan internet, bu süre boyunca baş döndürücü bir şekilde hızla gelişti. Artık günümüzde farkında olmadan hayatımızın her parçasına dâhil ettiğimiz birçok internet işleminin ilkleri son derece önemliydi. Peki hayatımızın en büyük parçaları olan dijitalin ilkleri nelerdi? İlk e-mail ne zaman gönderildi? İnternete yüklenen ilk fotoğraf kime aitti? Youtube’a ilk yüklenen video neyle ilgiliydi? Gelin birlikte dijitalin ilklerine göz atalım:

İlk web sitesi

İlk web sitesi, yani Tim Berners-Lee’nin World Wide Web’i, 25 yıl önce açıldı. CERN’de 20 Aralık 1990’da yayınlanmaya başlandı ancak gerçek anlamda halka açılması, Ağustos 1991’de gerçekleşti.

www

İlk kayıtlı domain adı

İnternet aleminin ilk kayıtlı domain adı 1985’in mart ayında oluşturulan Symbolics.com olarak tarihe geçti. O sene ilk olarak ocak ayında Nordu.net domaini alınmış olsa da kayıt altına alınmadığı için tarihin ilk domain ismi olarak kabul edilir.

ilk-alan-adi

İlk e-mail

1971’de ilk e-mail Ray Tomlinson tarafından yakınındaki bir bilgisayara gönderildi. Yazılımcı Tomlinson, gönderdiği mailini tam olarak hatırlamadığını ancak QWERTYUIOP veya benzeri bir şey gönderdiğini açıkladı.

qwert

İnternete yüklenen ilk fotoğraf

World Wide Web’in (WWW) kurucusu Tim Berners-Lee tarafından, 1992’de internete yüklenen ilk fotoğraf, CERN çalışanı kadınların oluşturduğu bir müzik grubuna aitti.

fotograf

İlk SMS

Bugün gönderilen ilk kısa mesaj Vodafone’da mühendis olarak çalışan İngiliz Neil Papworth tarafından 1992’de Vodafone yöneticisi Richard Jarvis’e gönderildi. Ancak sanıldığı gibi ilk SMS cep telefonundan cep telefonuna yollanmadı. Papworth mesajı şirketteki bir kişisel bilgisayardan yöneticisinin cep telefonuna yolladı. Tarihteki ilk kısa mesajda ise “Mutlu Noeller” yazıyordu.

sms-1

İlk tarayıcı

1992’de Marc Andreessen ve Eric Bina tarafından geliştirilen ve 1993’te yayına alınan Mosaic, tarihteki ilk tarayıcı olarak tarihin altın sayfalarına yazıldı.

ilk-browser

İlk online satış

1994’te satın alınan Sting’in “Ten Summoner’s Tales” isimli albümü, internet üzerinde gerçekleşen ilk e-ticaret alışverişi olarak tarihe geçti.

sitng

İlk online kitap satışı

1995 tarihinde Amazon’dan gerçekleşen ilk online kitap satışı, Douglas Hofstadter’ın “Fluid Concepts and Creative Analogies: Computer Models of the Fundamental Mechanisms of Thought” isimli kitap oldu.

İlk-KİTAP

İlk Skype cümlesi

İlk Skype cümlesi 2003’de Estonca dilinde “Merhaba, sesimi duyabiliyor musun?” olarak tarihe geçti.

İlk-Skype

İlk tweet

2006’da Jack Dorsey tarafından geliştirilmeye başlanan Twitter’ın ilk tweeti yine @jack hesabından 21 Mart 2006 tarihinde atıldı.

İlk Facebook üyesi

Facebook’un kurucu isimlerini saymazsak ilk Facebook üyesi aşağıda fotoğrafını görebileceğiniz Arie Hasit….

ArieHasit Headshot

İlk YouTube içeriği

San Diego hayvanat bahçesinde Youtube’un kurucu ortağı Jawed Karim tarafından çekilen ve 2005’de Youtube’a yüklenen video, tarihteki ilk Youtube videosu olma özelliğini taşıyor.

İlk Instagram fotoğrafı

Bir köpek ve bir sandal ayakkabıdan oluşan bir kompozisyonu olan ilk Instagram fotoğrafı 16 Haziran 2010’da uygulamada paylaşıldı.

1427707545instagram

 

İLGİLİ HABERLER