Çalışanların yüzde 87’si küçükken hayal ettikleri işi yapmıyor!

 

Kariyerimizle ilgili seçimlerimiz biz daha farkında olmadan, küçük yaşlarda başlıyor. Yeteneklerini keşfedip hayatını sevdiği işten kazananların kariyerlerinde daha hızlı yükseldikleri de bilinen bir gerçek.

Secretcv.com’un araştırması ise insanların çoğunun küçükken hayal ettiği işte çalışmadığını gösteriyor.

“Küçükken ne olmak isterdiniz?” ve “Şuandaki mesleğiniz nedir?” sorusunun sorulduğu ankete 9.800 aday katıldı.

1 Nisan – 19 Nisan 2016 tarihleri arasında Secretcv.com ana sayfası üzerinden yapılan anket çalışmasına adayların sadece yüzde 13’ü küçükken hayalini kurduğu mesleği yapıyor.

Çocukken en çok hayalini kurduğumuz meslekler ise şaşırtmıyor. Adayların yüzde 21’i öğretmen, yüzde 17’si Mühendis, yüzde 14’ü Doktor, yüzde 9’u Avukat olmak isterken; yüzde 5,5’i Pilot, yüzde 5’i İtfaiyeci, yüzde 4,5’i Polis, yüzde 4’ü Kuaför, yüzde 3,5’i Futbolcu ve Asker, yüzde 3’ü Sanatçı, yüzde 2’si, Astronot ve Veteriner, yüzde 1’i ise Bilim Adamı, Mimar ve Eczacı olmak istiyor.

Mühendislerin çoğu çocukluk hayallerini gerçekleştiriyor!

Çocukluk hayalini gerçekleştiren adayları incelediğimizde ise özellikle mühendislerin hayallerine ulaşma konusunda çok başarılı olduğunu görüyoruz:

-Çocukken mühendis olmak isteyen adayların yüzde 47’si şuanda mühendis olarak çalışıyor ya da mühendis olmak üzere eğitim görüyor.

-Çocukken öğretmen olmak isteyen adayların yüzde 12’si şuanda öğretmenlik mesleğini yapıyor.

-Ressam, sanatçı ya da oyuncu olmak isteyen adayların yüzde 8’i ise şuanda hayallerini gerçekleştirmiş durumda.

-Çocukken doktor olmak isteyen adayların yüzde 3’ü, avukat olmak isteyen adayların yüzde 2’si, itfaiyeci olmak isteyen adayların yüzde 2’si şuandan hayal ettikleri meslekleri yapıyor.

Meslek seçiminin hayatımızdaki en önemli kararlardan biri olduğunu söyleyen Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü; “Çocukluk çağından itibaren yeteneklerimizin ve kişilik özelliklerimizin keşfedilmesi ve bu özelliklerin aileler tarafından desteklenerek doğru yere yönlendirilmesi gelecekteki başarımızı ve mutlu olduğumuzu mesleği yapmamızı çok etkiliyor.” dedi.

 

 

İLGİLİ HABERLER