Çalışanların “mobil” yaşamını gözden kaçırmayın!

İş dünyası mobil çalışma yöntemlerini her geçen gün daha çok benimsiyor. Hem kurumsal hem de özel sektöre ait olarak, sayıları giderek artan akıllı telefonlar günlük iş faaliyetlerinde de kullanılıyor. Buna karşılık güvenli içerik yönetim çözümleri alanındaki lider şirket Kaspersky Lab için araştırma şirketi B2B’nin yaptığı çalışmaya göre, şirketlerin henüz sadece yüzde 32’si, akıllı telefonlar ve tabletler için özel güvenlik politikası oluşturuyor. Yine aynı araştırmaya göre dünya çapındaki şirketlerin sadece yüzde 28’i, kapsamlı “Mobil Cihaz Yönetimi (MDM)” teknolojisini kullanmaya başlamış.
Oysa Kaspersky Lab ve B2B’nin ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen bu araştırma, günümüzün iş dünyasında yükselen bu trendi göz ardı etmenin imkansızlığını da kanıtlıyor. Çünkü araştırmaya göre kurumların yalnızca yüzde 9’u, çalışanlarının iş için kişisel akıllı telefonlarını kullanmalarının yasaklanabilir olduğunu düşünüyor. Kurumların yüzde 29’u ise çalışanların mobil cihazlar üzerinden kurumsal ağlardaki verilere ulaşımı için tam erişim izni de sağlıyor.
Araştırmanın sonuçları bunlarla da sınırlı değil. Mesela şirketlerin yüzde 55’i, mobil cihaz yönetimiyle ilgili endişeye kapılmış bile. Yüzde 29’u ise daha şimdiden mobil cihaz çalınması ya da kaybolması nedeniyle sorun yaşamış bile.

Bilişim güvenliğinde yeni yaklaşım gerekiyor
Bu sonuçlardan yola çıkan Kaspersky Lab Pazarlama Bölümü Başkanı Alexander Erofeev, iş dünyasında yükselen mobil cihaz kullanımıyla ilgili olarak, “Akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazların iş için kullanılması, çalışanların daha esnek olmasını, nerede ya da ne zaman olursa olsun görev ve sorunlarla başa çıkabilmelerini sağlıyor” diyor. Bunun iş ortamında ciddi bir rekabet avantajı da yarattığını belirten Erofeev sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “Buna karşılık kurumsal altyapılara bu cihazların dahil olması, bilişim güvenliği için yeni yaklaşımları da gerektiriyor. Bir zararlı yazılım saldırısı veya bir cihazın kaybı gibi durumlarda, şirketin önemli miktarda veri kaybetmesi riski oluşuyor. Oysa tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Kaspersky Lab, mobil cihazlar da dahil olmak üzere, tek bir merkezi güvenlik çerçevesinde, tüm cihazları korumak için kullanıma hazır kurumsal çözüm sunuyor.”

BT Yöneticileri mobil cihazları uzaktan izleyebiliyor!
Kaspersky Lab’in kurumsal ağların güvenliğini ve firmalarda da kullanılan herhangi bir mobil cihazın güvenilir yönetimini sağlamak için oluşturulan yeni platformu Kaspersky Endpoint Security for Business, aynı zamanda “Mobil Cihaz Yönetimi” teknolojisini de içeriyor.
Bu teknoloji firmaları, mobil araçları hedefleyen zararlı yazılımlardan korumanın yanı sıra, sistem yöneticilerinin cihazlarda depolanan içeriği uzaktan yönetmesine ve cihazların kaybolması veya çalınması durumunda erişimi engellemelerine de olanak tanıyor. Buna ek olarak, bu teknoloji, BT uzmanlarının şahsi veya kurumsal olan tüm mobil cihazlar üzerinde içerik belirleyebilmelerine de olanak sağlıyor. Bu sayede “Kendi Cihazını Getir” (KCG-BYOD) uygulaması da bir sorun olmaktan çıkıyor. Çünkü yöneticiler, bu çözümle birlikte bir çalışanın kişisel içeriklerine dokunmadan, mobil cihaz üzerindeki kurumsal veriyi yönetme şansı buluyor.
Kaspersky Lab’in bu kurumsal çözümünün bir diğer avantajı ise, kurumsal güvenlik sistemlerine kolayca entegre oluşu. Böylece bu merkezi sistem, şirketlerin mobil BT altyapılarını etkileyebilecek her tür tehdidi izlemeyi mümkün kılıyor.

İLGİLİ HABERLER