BURN Kiteboard dünya turu İstanbul’da

BURN, extreme sporları desteklemeye devam ediyor. Burc Beach Gümüşdere’de düzenlenecek olan BURN Kiteboard World Tour 2012 Istanbul’da sporcular şampiyonluk için yarışacak. 27 Haziran – 01 Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek yarışlarda, 64 kiteboard sporcusu yarışmaların Türkiye ayağının birincisi olmak için mücadele edecek. Bu sene ayrıca İstanbul Boğazı da Kuruçeşme Özel Etabı’yla ilk kez organizasyona ev sahipliği yapacak.  Türkiye’de BURN sponsorluğunda yapılacak olan yarışmaya dünyanın en iyi bayan ve erkek kiteboardcuları katılırken, ülkemizi de ünlü sporcular temsil edecek. Burn Tutku Ekibi’nden Salih Alexander Çakır Course Race; Taner Aykurt ise hem Freestyle hem de Course Race’de BURN Kiteboard World Tour 2012 Istanbul’da mücadele edecek.

Windsurf’ü andıran, ancak yelken yerine “kite” adı verilen ve uçurtma ile paraşüt arası bir ekipmanla rüzgar kontrolüne dayalı bir board sporu olan “Kiteboard”, dünyada en yeni ve görsel olarak da son yılların en çekici su sporu olmasının yanı sıra en son olimpik olan spor dalıdır. Kiteboard için en uygun sahillerden biri olan Kilyos Gümüşdere’de düzenlenecek BURN Kiteboard World Tour’a aralarında ABD’den John Heineken ve Adam Coch, Fransa’dan Julien Kerneur ve Oliver Dansin, Kolombiya’dan Lecesse gibi ünlü courserace sporcularının yanı sıra; Hollanda’dan Youri Zoon ve Kevin Langeree, Dominik Cumhuriyeti’nden Ariel Corniel, İspanya’dan Alvaro Onieva gibi çok ünlü Freestyle yarışçılar katılacak. Final yarışları sonunda kadın ve erkek kategorilerinde dereceye giren sporcular 22.500 ABD doları tutarındaki toplam para ödülünü paylaşacaklar. 

Organizasyon Playmaker ve PKRA tarafından düzenlenirken; Burn, Oakley, MAC, Num Num, NTV Spor, NTV Spor Radio, Virgin Radio, Burc Beach, Boğaziçi Üniversitesi Mezunları  Derneği, Spor A.Ş. ve Türkiye Yelken Federasyonu’nun organizasyonda sponsorlukları bulunuyor. Bu yıl ilk ayağı Şubat ayağında Venezuela’da, daha sonraki ayakları Tayland, Meksika, Fransa, Yunanistan’da gerçekleşen tur; Mayıs ayında Hollanda ve Haziran ayında Kanarya Adaları’nda gerçekleşerek ilk kez Türkiye’ye gelecek; daha sonra sırasıyla Almanya ve Fransa’da gerçekleşerek Yeni Kaledonya’da sona erecek.

İLGİLİ HABERLER