“Bir Usta Bin Usta” projesi 4’üncü yılına girdi

Anadolu Sigorta’nın; Anadolu’da kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi artırarak, bu mesleklerin yeniden canlanmasını ve meslek ustalarının deneyimlerinin geleceğe taşınmasını sağlamak amacıyla 2010 yılında hayata geçirdiği “Bir Usta Bin Usta” Projesi kapsamında 3 yılda 15 mesleki eğitim düzenlendi.
Altın Sabre, Stevie Ödülleri, KSS’nin Yaygınlaştırılması Ödülü gibi ulusal ve uluslararası birçok ödül kazanan “Bir Usta Bin Usta” projesi kapsamında 2013 yılında Kahramanmaraş’ta Ahşap Oyma, Manisa’da Gördes Halıcılığı, Mersin’de Namrun İğne Oyacılığı, Rize’de Sepet Örücülüğü ve Tekirdağ’da Karacakılavuz El Dokumacılığı ile ilgili mesleki eğitimler verilecek. Bir yandan yerel mesleklerin kaybolması engellenirken bir yandan da gençlere istihdam sağlanacak.
3 yılda 291 kursiyer mezun oldu
TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün teknik danışmanlığında yürütülen proje kapsamında her yıl 5 ilde, 3 ila 6 ay arasında değişen eğitim programlarıyla 5 mesleki kurs düzenleniyor. Proje ile 10 yıl boyunca 50 mesleğin ve toplam 1.000 usta adayının desteklenmesi hedefleniyor.
2010-2012 dönemi arasında gerçekleşen 15 kurstan; 175’i kadın, 116‘sı erkek olmak üzere toplamda 291 kursiyer MEB onaylı usta öğretici niteliğindeki kurs bitirme sertifikalarını alarak mezun oldu.

İLGİLİ HABERLER