Bertha Benz: Tarih yazan bir kadının ilham veren hikayesi

Eşi Bertha Benz için “O, benden çok daha cesurdu” diyor, otomobilin mucidi Carl Benz. Bertha’nın hikayesini duyunca siz de ne kadar güçlü ve kararlı bir kadın olduğunu anlayacaksınız.  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için Mercedes-Benz’in hayata geçirdiği Bertha Benz’in kısa belgeseli bugüne özel hazırlanan birçok iletişim çalışmasının önüne geçmeyi başarıyor. Bu arada Bertha Benz kim mi, hemen söyleyelim; Bertha arabayla en uzun yolculuk yapan ilk “insan”…

Yıl 1888, bir kadın için hayat şartlarının ne kadar zor olabileceğinden bahsetmiyoruz bile… Sonuçta kadın bu, aklı yetmez, sözü ciddiye alınmaz, “erkek işi”ni beceremez.

Carl Benz’in icad ettiği otomobile halk “gizemli” güçler tarafından hareket ettirilen yeni atsız araba olarak bakıyor ve şüpheyle yaklaşıyordu. Halkın tutucu yapısı karşısında icad ettiği otomobili kanıtlamaya çalışan Carl, 1885 yılında halka açık yaptığı tanıtımda bir kaza söz konusu olunca arabasının benimsenmesine olan inancını yitirdi. İşte güya “erkek işine” aklı yetmeyen kadının gücünü tüm dünyaya kanıtladığı olay kazadan bir sene sonra, 5 Ağustos 1888’de gerçekleşti. Bertha Benz herkesten gizlice çocuklarını da yanına alarak hedeflediği 106 km’lik yolculuğu tamamlamak üzere yola çıktı. Yol boyunca ise başına gelmeyen kalmadı Bertha’nın, aracın karbüratörü tıkandı, frenler bozuldu, belki de en zor olanı insanların ona “ucube” bir kadın olarak bakması oldu. Tüm zorlukların altından kalkan Bertha gerçekleştirdiği yolculukla birlikte yakıtla çalışan bir otomobil fikrinin hızla yayılmasını sağladı.

Mercedes-Benz’in “Bertha Benz: Her şeyi değiştiren yolculuk” adındaki kısa filmi dünyanın dört bir yanındaki tüm kadın ve erkeklere ilham kaynağı oluyor ve onları cesaret ve özgüvenle vizyonlarının peşinden gitmeye teşvik ediyor. Dört dakikalık filmde, yaklaşık 130 yıl kadar önce ikmal yapılan eczanenin dünyanın ilk akaryakıt istasyonu kabul edilmesi detayına da yer veriliyor.

Künye

Kreatif Ajansı: Antoni Garage
Prodüksiyon: Anorak Film
Yönetmen: Sebastian Strasser
Kreatif Yönetmen: Alice Bottaro

İLGİLİ HABERLER