Başarılı ürün yerleştirme yapılan 10 film

Markalar, artık senaryonun doğal akışı içerisine dâhil olarak, “ürün yerleştirme” yöntemiyle karşımıza çıkıyor. Bu konuda işin en önemli noktası filme ürünü çok iyi dahil edebilmek. Ne kadar gerçekçi olursa filme tam oturursa o kadar etkili bir ürün yerleştirme olur.

İşte filmlerde uygulanmış birbirinden başarılı 10 ürün yerleştirme örneği:

1) Mini Cooper – The Italian Job (2003)


Orijinal 1969 filmi, Mini Cooper’ın eski bir modelini içeriyordu; bu yüzden filmin yapımcıları, şirketten yeni modeli talep etti ve şirket 30’dan fazla arabayı filmde kullanmak için gönderdi. Sonuç; filmin yayınlandığı bir önceki yıla göre, satışlar yüzde 22’lik bir artış gördü.

Film eleştirmeni Stephanie Zacharek  2003 yapımı The Italian Job adlı filmin incelemesinde, ” İtalyan İşinin gerçek yıldızı bir kişi değil, bir araba” ifadesini kullanmıştı.

2) Reese’s Pieces – E.T. (1982)

1980’li yıllarda trend haline gelmeye başlayan ürün yerleştirmenin fitilini Herseys’s başlattı.   Başlangıçta Steven Spielberg, filmde M & M’ler istedi ancak Mars konuyla ilgilenmeyince Hershey filmde yer aldı. Film gösterime girdikten Herseys’s ürünü satışlarında yüzde 65’lik bir artış sağladı.

3) Coca Cola – The Road

Coca Cola’nın The Road filminde yaptığı ürün yerleştirme tarihin en başarılı işlerden biri olarak anılıyor.

4) Heineken – Skyfall (2012)

skyfall-heineken

James Bond filmlerinde lüks araba markaları yer alsa da Heineken listenin başında geliyor. Bira markası, Skyfall’ın 2012 filminde yer alan ürünler için 45 milyon dolarlık bir ödeme yaptı.

5) BMW Z3 – GoldenEye (1995)

goldeneye-bmw-product-placement

BMW, bu ürün yerleştirme için 3 milyon dolar ödedi ancak daha sonra bu arabanın satışından 240 milyon dolar kazandı.

6)Pizza Hut, Doritos, Reebok, Nuprin & Pepsi – Wayne’s World (1992)

Filmde ürün yerleştirmenin iyi örneklerinden Wayne’s World’deki sahne, aynı zamanda Pizza Hut, Doritos, Reebok, Nuprin ve Pepsi ürünlerini tanıtıldı.

7) Ray-Ban – Risky Business (1983)

ray-bans-risky-business

Ray-Ban o dönem, Risky Business filmi sayesinde 360.000 çift Wayfarer gözlüğü sattığını açıkladı.

8) Nike – White House Down (2013)


Nike Air Jordan, özellikle de 1990’lı yıllarda birçok filmde ve TV şovunda gösterildi. 2013’de Beyaz Saray’da oynanan filmde ABD Başkanı bir teröristle el ele savaşa giriyor. Bu sahnede Nike ayakkabısını giyen Başkan, teröristin hakkından ayakkabılarıyla geliyor.

9) Superman’de  Marlboro, Coca-Cola ve KFC (1980)

Süpermen filminin 1980 versiyonundaki pek çok ürün yerleşimi çok daha zekice. Aşağıdaki video klibi içindeki dövüş sahnesini izlerseniz ne demek istediğimiz anlayacaksınız.

10) Nike – Back to the Future 2

Back to the Future 2 filminde Michael J Fox’un giydiği zamanın ötesindeki ayakkabıları ilgi çekici olsa da Nike’a pek para kazandırmadı.

İLGİLİ HABERLER